TEATR | W lipcowym repertuarze warszawskiego Nowego Teatru m.in. sztuka "Życie seksualne Dzikich" - inspirowana dziełami Bronisława Malinowskiego oraz inauguracja cyklu koncertów Chain Ensemble, czyli prezentacja ważnych dokonań muzycznych ostatnich kilku dekad.

26 czerwca 19:00

Od Caligariego do Hitlera – narodziny zła: „Testament doktora Mabuse” (1933)

Reżyseria: Fritz Lang

Projekcja ze wstępem Tomasza Kolankiewicza

Przegląd niemieckiego kina przedwojennego
Wstęp wolny

27 czerwca 20:30

Scena Muzyki Nowej

Inauguracja cyklu koncertów Chain Ensemble. Prezentacja ważnych dokonań muzycznych ostatnich kilku dekad. Zaprezentujemy utwory, które są lub stać się powinny częścią współczesnego muzycznego kanonu.

W trakcie inauguracji cyklu wysłuchamy utworów kultowego postmodernisty Pawła Szymańskiego oraz klasyka współczesności Györgya Ligetiego, a także przedstawicieli awangardy młodszego pokolenia: Francesca Filideiego i Raphaëla Cenda. Jeszcze w tym roku w ramach Sceny Muzyki Nowej przedstawione zostaną utwory m.in. Györgya Kurtága, Agaty Zubel i Georga Friedricha Haasa z udziałem solistów o światowej renomie.

Chain Ensemble to orkiestra kameralna tworzona pod patronatem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, specjalizująca się w graniu nowej muzyki. Dyrektorem artystycznym jest wiolonczelista i dyrygent Andrzej Bauer.

Witold Lutosławski – Przeźrocza (1988)
Paweł Szymański – Appendix (1983)
György Ligeti – Koncert kameralny (1969-1970)
Francesco Filidei – Finito ogni gesto (2010)
Raphaël Cendo – Action Painting (2004-2005)Wykonanie:

Chain Ensemble
Dyrygent: Andrzej Bauer
Solistka: Ewa Liebchen – flet piccolo

Organizator: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego
Partner: Nowy Teatr

Bilety: 20 zł

29 czerwca 19:00

Władza, płeć i pożądanie. Stare Hollywood w Nowym Teatrze. Projekcje i wykłady Agnieszki Graff

Reż. Douglas Sirk (1956)

Melodramat nad melodramaty, uczta duchowa dla amatorów campu i wielbicieli Sirka.

Chcesz poznać tytuły filmów pokazywanych podczas wykładów? Napisz na adres: bow@nowyteatr.org lub zadzwoń 22 379 33 33.
Wstęp wolny

1-3 lipca 19:00

Życie seksualne Dzikich

Powrót legendarnego spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego w sześć lat po premierze.

Inspiracją dla scenariusza były dzieła Bronisława Malinowskiego, w szczególności: „Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji”, „Dziennik w ścisłym znaczeniu tego wyrazu” oraz „Argonauci zachodniego Pacyfiku”.

Reżyseria: Krzysztof Garbaczewski
Scenariusz, dramaturgia: Marcin Cecko
Koncepcja Wyspy: Aleksandra Wasilkowska
Muzyka: Jan Duszyński


Występują: Justyna Białowąs, Dominika Biernat, Justyna Wasilewska, Tomasz Bazan, Sebastian Łach, Piotr Polak, Paweł Smagała, Krzysztof Zarzecki

Bilety: 50/40/30/25 zł
Wejściówki: 20 zł

5 lipca 20:00

Dźwięk odnaleziony

Koncert, któremu blisko do spektaklu teatralnego. Spektakl, który jest koncertem. Monodram. Recital solowy. Performans wiolonczelisty. Dialog muzyka z artystą wizualnym. Tyle określeń, ale żadne nie oddaje w pełni istoty „Dźwięku odnalezionego”. Michał Pepol, wiolonczelista Royal String Quartet, zainspirowany współpracą z teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, postanowił rozszerzyć i unowocześnić formułę klasycznego koncertu. Przeprowadza publiczność przez nietypowe techniki wykonawcze (porzucenie smyczka i wydobywanie dźwięku za pomocą dotyku, elektronika, uczynienie z wazonów pudeł rezonansowych), uruchamia wyobraźnię, ale przede wszystkim wtajemnicza w historię swojej intymnej relacji z wiolonczelą, zostawiając słuchaczom-widzom przestrzeń do przeżycia własnej opowieści.

Wiolonczela: Michał Pepol
Oprawa wizualna: Paweł Bownik
Bilety: 20 zł

11-12 lipca 20:00

Gala

Polska premiera spektaklu w ramach Festiwalu Ciało/Umysł.
Projekt łączący na scenie profesjonalistów i amatorów zaciera granice pomiędzy tym, co nazywamy porażką, a co sukcesem występu, sugerując, że teatr to wspólnota zarówno tych, którzy stoją na scenie, jak i pod sceną.

Kolejne wcielenie spektaklu zrealizowanego po raz pierwszy z mieszkańcami paryskich przedmieść w 2015 roku i powtarzanego w innych miastach. Zasada jest ta sama – 20 wykonawców zostaje wybranych spośród lokalnych mieszkańców, w tym wypadku Warszawy. Zawodowi aktorzy, tancerze baletowi i współcześni stają ramię w ramię z amatorami o możliwie zróżnicowanym pochodzeniu, środowisku, wieku i doświadczeniu życiowym, by na kilka dni stworzyć demokratyczną społeczność, którą połączy taniec bez ograniczeń.
Koncepcja: Jérôme Bel

Występują: Stella Walasik, Rinaldo Venuti, Iza Szostak, Wojciech Grudziński, Katarzyna Maria Zielińska, Aleksander Janiszewski, Zuzanna Hartfiel, Franciszek Prętki, Małgorzata Kwiatkowska, Natalia Majewska, Maja Kowalczyk, Ryszard Czubak, Maciej Gośniowski, Oliwia Olczyk, Teresa Ferraris, Yasmina Yasa, Agnieszka Goźlińska, Monika Chodyra, Dariusz Matuszewski, Mamadou Ba

Bilety: 50/35 zł

11-12 lipca 18:00-20:00
13-14 lipca 11:00-13:00
16-17 lipca 18:00-20:00

Kiosk w ruchu

Performing Europe sezon 1
Interdyscyplinarna instalacja edukacyjna/rozważania o tańcu
wstęp wolny | zapisy: abc@cialoumysl.pl

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizator: Nowy Teatr
Kurator: Edyta Kozak
Współpraca kuratorska: Tomasz Ciesielski
Edukatorzy: Maja Molska, Tomasz Ciesielski17 lipca 11.00-14.00

MORE | warsztat

Performing Europe sezon 1

Ramona Nagabczyńska, Magda Jędra

Uczestnicy warsztatów poznają narzędzia choreograficzne, które są stosowane podczas procesu tworzenia nowego spektaklu Ramony Nagabczyńskiej.

wstęp wolny | zapisy: abc@cialoumysl.pl

17 lipca 16.30-17.30

Oprowadzanie po Body-Operze

Performing Europe sezon 1
Czym jest opera-instalacja i dlaczego nadal warto komponować opery, choć nikt w nich nie śpiewa? Dlaczego ciało jest ważne, gdy słuchamy muzyki i czy możemy usłyszeć i poczuć dźwięki poprzez kości czy skórę? Czy idąc do filharmonii nasze ciało staje się uwięzione i zignorowane, ograniczone tylko do pary aktywnych uszu? W trakcie oprowadzenia po opero-instalacji „Body-Opera” Wojtek Blecharz postara się odpowiedzieć na te i inne zagadnienia. Spróbuje wytłumaczyć, dlaczego ta opera potrzebuje stu mat do jogi, stu poduszek, stu głośników oraz ośmiuset metrów kabli.
wstęp wolny | zapisy: abc@cialoumysl.pl

17 lipca 18.00-18.40

MORE | pokaz work in progres

Performing Europe sezon 1

Ramona Nagabczyńska

Pokaz pracy nad nowym spektaklem opartym na stylistyce sf i horrorów klasy B, strategii Genesisa P-Orridge’a, projektów NASA.

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Ramona Nagabczyńska

Współpraca, wykonanie: Magda Jędra

wstęp wolny | zapisy: abc@cialoumysl.pl

16-17 lipca 20:00

Body-Opera

Polska premiera opery-instalacji Wojtka Blecharza.
Body-Opera dedykowana jest publiczności, bada związki między ludzkim ciałem i tym, jak dźwięk odbieramy, przypominając nam o jego fizycznej naturze.
Reżyseria, muzyka: Wojciech Blecharz
Tancerz: Karol Tymiński
Kontrabas: Beltane Ruiz Molina
Perkusja: Alexandre Babel
Scenografia, kostiumy: VJ Ewa Śmigielska

Produkcja: Nowy Teatr
Koprodukcja: Instytut Adama Mickiewicza, Huddersfield Contemporary Music Festival
Partner: Fundacja Ciało/Umysł w ramach projektu Performing Europe

Bilety: 50/25/20 PLN