TEATR | 9. edycja warszawskiego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF potrwa w tym roku od 30 czerwca do 6 lipca. Studenci szkół teatralnych z 10 państw (m.in. z Belgii, Iranu, Izraela, USA) zaprezentują swoje prace dyplomowe na deskach stołecznego Teatru Collegium Nobilium, Teatru Syrena i Teatru Ateneum. W programie znalazło się aż 30 przedstawień.

Spektakle w ramach 9. edycji festiwalu prezentowane będą w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, która jest organizatorem imprezy, a także na scenach Teatru Ateneum i Teatru Syrena. Przegląd zainauguruje 30 czerwca pokaz przedstawienia "projekt zero: Witzelsucht" w Teatrze Collegium Nobilium.

„Pokażemy 11 przedstawień konkursowych oraz ogromną ilość pozakonkursowych spektakli. Przyjadą do nas szkoły z całego świata, ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Finlandii, Rumunii, Słowacji, Iranu, Peru, Izraela… Będą reprezentacje wszystkich szkół teatralnych w Polsce” - powiedział PAP Wojciech Malajkat, rektor warszawskiej Akademii Teatralnej.

„Przez sześć dni trwania festiwalu widownia będzie miała co podziwiać. Ambicje i zapał młodych aktorów się nie zmieniają. Kiedy ja brałem udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach pamiętam, że byłem niezmiernie przejęty. Tak, jak oni dzisiaj. Ten festiwal jest także po to, byśmy zobaczyli, jak pracują nasi koledzy zagranicą, jak pracują ich nauczyciele” – dodał.

Jak mówią jurorzy tegorocznego konkursu, cieszy ich duże zainteresowanie festiwalem, a także perspektywa oglądania młodych artystów przy pracy. „Jestem ogromnie ciekawa młodych ludzi, tego, co wnoszą do teatru. Będzie to dla mnie, podejrzewam, wielka uczta. To wspaniała idea i propozycja, która pozwoli młodym artystom wymianę poglądów, zapoznanie się z ich kolegami z innych krajów” - powiedziała aktorka Danuta Stenka podczas wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie Collegium Nobilium.

„Gdy kończyłem warszawską Akademię Sztuk Pięknych marzyłem, by to, co robię skonfrontować z pracami zagranicznych artystów. Wtedy było to niemożliwe, ale to, że teraz młodzi ludzie mają taką okazją jest wspaniałą sprawą” - dodał scenograf Allan Starski.

Jak zauważono, część spektakli poruszać będzie tematy polityczne – m.in. terroryzm, stygmatyzację kobiet w Iranie czy nadużycie władzy. „Zazwyczaj przedstawienia akademickie stawiają sobie za cel pokazanie młodych aktorów od strony rzemieślniczej, w takim zakresie, by można było stwierdzić, że potrafią odpowiedzialnie i profesjonalnie komunikować się z widzami. Przedstawienie, które wybraliśmy – które okazały się najlepsze, najciekawsze – były nie tylko tymi, które prezentują wysoki, rzemieślniczy poziom, ale także odpowiedzialnie wypowiadają się w kwestiach politycznych. Różne gorące zmiany i procesy, jakie zachodzą na świecie, bardzo tych młodych ludzi interesują” – zauważył Waldemar Raźniak, prorektor Akademii.

Na program festiwalu składają się spektakle dyplomowe zaproszonych szkół teatralnych z całego świata, a także imprezy towarzyszące - pokaz przedstawień pozakonkursowych, konferencja naukowa, a także warsztaty teatralne. Spektakle konkursowe prezentowane będą z napisami w języku polskim i angielskim.

Celem Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych, organizowanego co dwa lata, jest promocja kultury teatralnej i prac młodych utalentowanych twórców, wymiana doświadczeń, a także zaprezentowanie Polski jako kraju, wspierającego rozwój różnych form teatralnych.

Więcej informacji >>