TEATR | Uznany za jeden z najważniejszych spektakli ostatnich lat i wydarzenie tegorocznego WST „Punkt Zero. Łaskawe” Teatru Provisorium i powracający do Polski po sukcesie na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie kanadyjski Teatr Selfconscious zobaczymy w lipcu na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego.
Kanadyjski Teatr Selfconscious zobaczymy w lipcu na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego / Media

Odważamy się opowiedzieć historię Maxa Aue, historię kata, niemieckiego oficera, członka elitarnej grupy nazwanej „mistrzami śmierci”, który brał czynny udział w Zagładzie Żydów. Tak, trzeba odwagi, by opowiedzieć ten burzliwy los wykształconego Europejczyka, który uwierzył w „sens swojej pracy”. Odwaga jest także potrzebna do tego, by jeszcze raz próbować „mówić ze sceny” o Zagładzie. Jak mówić? Czy jest sens wracać do tego co niewyobrażalne? Właśnie niewyobrażalne należy umieć sobie wyobrazić – mówią Janusz Opryński, reżyser i autor scenariusza „Punkt Zero. Łaskawe”. Przedstawienie zagarnia widza bez reszty kreacją głównego bohatera, wartkim montażem, okrucieństwem słów, symboliką obrazów. Opryński intuicyjnie odnalazł teatralny ekwiwalent uwodzicielskiej i przeklętej lekkości narracji Littella. Tylko że potem (tak samo jak z książki) nie można wyjść z tej historii bezkarnie. – pisał o spektaklu Łukasz Drewniak w Teatralny.pl

Spektakl „Punkt Zero. Łaskawe” Teatru Provisorium / Media

Na scenie: Eliza Borowska, Agata Góral, Jacek Brzeziński, Sławomir Grzymkowski, Artur Krajewski, Łukasz Lewandowski
Autor: Jonathan Littell
Scenariusz i reżyseria: Janusz Opryński
Muzyka: Rafał Rozmus
Scenografia: Jerzy Rudzki
„Punkt Zero. Łaskawe” Teatr Provisorium
25 i 26 lipca o 19:00, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Stworzony przez międzynarodowy zespół artystów „We Keep Coming Back” opowiada prawdziwą historię pierwszej podróży Michaela Rubenfelda oraz jego matki Mary Berchard do Polski, towarzyszy im Katka Reszke (badaczka kultury polsko-żydowskiej i autorka książki „Powrót Żyda”). Michael ma nadzieję, że zmierzenie się z bolesną historią jego przodków – ocalonych z Holokaustu, pomoże jemu i jego matce zbliżyć się do siebie i odbudować rodzinne relacje. Historia przybiera niespodziewany kierunek, kiedy Michael i Mary zaczynają poznawać Polaków, którzy tak samo jak oni poszukują utraconych wątków tożsamości oraz odkrywają odradzający się świat kultury żydowskiej w Polsce.

W spektaklu wykorzystano materiały audiowizualne oraz archiwalne nagrania, którym towarzyszy muzyka na żywo.

Występują Michael Rubenfeld, jego matka Mary Berchard oraz Katka Reszke. Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z udziałem twórców.
reżyseria: Sarah Garton Stanley
scenografia Trevor Schwellnus
video: Katka Reszke
,,My wciąż powracamy"
8 i 9 lipca o godzinie 19:00
Scena Przodownik, Olesińska 21

Więcej informacji na stronie: www.biletyteatrdramatyczny.pl