Historię życia słynnego pisarza, autora bajek dla dzieci i rysownika Janoscha, m.in. w formie animacji, przedstawili autorzy filmu „Mój Niemandsland”. Premiera filmu - w poniedziałek w Katowicach.

Urodzony w 1931 r. Janosch (Horst Eckert) to jeden z najbardziej znanych na świecie autorów książek dla dzieci, ale też autor powieści, z których najgłośniejsza to „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, uważana za jedną z najważniejszych powieści o Śląsku.

„Nazywam się Janosch. Już chyba nie wiem, co w moim życiu było prawdą, a co kłamstwem. Ale wiem, że napisałem i narysowałem ponad 300 książek dla dzieci, kilka powieści i moje opus magnum – +Cholonka+” – tak zaczyna się filmowa opowieść o Janoschu.

Reklama

„To jego biografia, ale jednocześnie opowieść o pamięci, o tym, jakie płata nam figle, jak czasem splata się z wyobraźnią” – powiedział PAP reżyser filmu Wojciech Królikowski.

Film powstawał przez kilka lat. Realizatorzy odwiedzili pisarza na Teneryfie, gdzie od kilkudziesięciu lat mieszka. Wykorzystali jego rysunki oraz animacje stworzone na potrzeby filmu przez Michała Bartoszka.

Inspiracją do stworzenia filmu były dla Wojciecha Królikowskiego dzieła Janoscha: „Przede wszystkim wspaniałe bajki, bardzo mądre wychowawczo, ale też +Cholonek+” – powiedział.

Najpopularniejsza z bajek Janoscha to cykl o Misiu i Tygrysku, zapoczątkowany książeczką "Ach, jak cudowna jest Panama", tłumaczony na ponad 40 języków. Wydany w 1970 r. "Cholonek...." to powieść w ogromnym stopniu autobiograficzna. Janosch opisał świat przedwojennego Zabrza, gdzie w 1931 roku przyszedł na świat w biednej, górniczej rodzinie, żyjącej na pograniczu kultur, w trudnym momencie historii. W 1945 roku rodzina została deportowana do Niemiec. Eckert pracował w fabryce tekstylnej, uczył się też malarstwa, ale studiów nie ukończył.

W powieści nie idealizował krainy swojego dzieciństwa. Jego bohaterowie są chciwi, prymitywni, piją na umór i obmawiają sąsiadów, a autor przedstawia ich w krzywym zwierciadle groteski. Na podstawie książki Mirosław Neinert i Robert Talarczyk zrealizowali w 2004 r. grane do dziś przedstawienie w Teatrze Korez w Katowicach, cieszące się uznaniem publiczności i krytyków.

Film „Mój Niemandsland” został wyprodukowany przez Telewizję Polską oddział w Katowicach, jest koprodukcją Instytucji Filmowej Silesia Film i otrzymał wsparcie ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego. Telewizyjną premierę będzie miał w TVP2.