Inscenizacja historyczna "Vivat Kościuszko", która odbędzie się w centrum Krakowa w piątek, będzie wielkim widowiskiem - zapowiadają organizatorzy. Rekonstrukcja historycznych wydarzeń rozpocznie się symultanicznie w kilku miejscach miasta.

"To będzie ogromne przedsięwzięcie z udziałem ok. 200 znakomitych aktorów i statystów" – powiedział PAP Jerzy Zoń, reżyser inscenizacji i dyrektor krakowskiego Teatru KTO, głównego organizatora widowiska.

Plenerowy spektakl jest inspirowany monumentalnym obrazem Jana Styki "Polonia, Konstytucja 3 maja 1791" i odbędzie się w 200. rocznicę śmierci Kościuszki.

Wydarzenie rozpocznie się symultanicznie w czterech miejscach Krakowa: przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów na ul. Loretańskiej, przed Barbakanem na ulicy Floriańskiej, w Rynku Głównym przy Ratuszu i przed kościołem św. Wojciecha na pl. Mariackim o godz.17.

Reklama

Widowisko ma być lekcją historii w ożywionych obrazach. Krakowianie i turyści obejrzą m.in. poświęcenie szabli Kościuszki w kaplicy loretańskiej i przejście generała na krakowski Rynek; przysięgę, która zapoczątkuje Insurekcję. Ulicą Floriańską przejdzie wielka parada wojskowa, z 12 rosyjskimi armatami, które Kościuszko zdobył w bitwie pod Racławicami; w pochodzie pójdą żołnierze, chłopstwo i jeńcy wojenni. Na przybyłych z Racławic Kościuszko będzie oczekiwał przy kościele św. Wojciecha.

Na Rynku oficerowie, którzy brali udział w insurekcji kościuszkowskiej, będą czytać nawiązujące do Konstytucji 3 Maja odezwy. Partiom mówionym towarzyszyć ma muzyka z epoki oraz tańce.

Inscenizacja będzie miała elementy teatru ulicznego, np. paradę z 12 armatami poprowadzi sześciu szczudlarzy (na wysokich szczudłach - zapowiadają organizatorzy), ubranych w sukmany. Nie zabraknie petard i gry na bębnach. Oprócz kreacji XVIII-wiecznych artyści wystąpią w strojach regionalnych.

W inscenizacji poza aktorami Teatru KTO wystąpią też artyści związani z innymi scenami w mieście. W rolę Kościuszki wcieli się Jan Polewka. Wystąpią m.in. Maciej Słota, Ryszard Łukowski, Jacek Joniec.

Widowisko współtworzyć będą: balet dworski Cracovia Danza, grupy rekonstrukcji historycznej, zespoły pieśni i tańca - Krakowiacy i Nowa Huta.

Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem Kościuszki. Patronat nad obchodami objął prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda i UNESCO.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był dowódcą i politykiem, Najwyższym Naczelnikiem Insurekcji 1794 r. oraz bohaterem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zmarł w Szwajcarii. W 1818 r. trumna z jego zabalsamowanym ciałem została sprowadzona do kraju i złożona w krypcie na Wawelu.