„Bal manekinów” Brunona Jasieńskiego w adaptacji i reżyserii Jerzego Stuhra przygotowali jako swój spektakl dyplomowy studenci bytomskiego Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie. Spektakl będzie można zobaczyć 20 i 21 marca w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Jak podkreśla reżyser i wykładowca, tekst Jasieńskiego okazał się idealnym materiałem do pracy nad spektaklem dyplomowym na Wydziale Teatru Tańca. „Przygotowanie taneczno-ruchowe studentów w zderzeniu z tekstem utworu dało możliwość do niezwykłego uruchomienia wyobraźni młodych aktorów, zarówno w planie formalnym, jak i konstrukcji psychologicznej postaci” – ocenił prof. Jerzy Stuhr.

„To także przygoda w poszukiwaniu różnych stylów teatralnych, od farsy po groteskę. A wszystko w szalonym kalejdoskopie ruchu, tańca, pantomimy. Piękna opowieść o tym, jak manekin chciał zostać człowiekiem, wszedł na chwilę w świat ludzi i bardzo się rozczarował” – dodał.

Bytomski Wydział Teatru Tańca to najmłodszy z 5 wydziałów renomowanej krakowskiej uczelni. Pierwszych studentów zaczął kształcić w 2007 r. Powstał w Bytomiu na bazie działającego tam w latach 1991-2013 cenionego w świecie Śląskiego Teatru Tańca, założonego przez choreografa, a obecnie wykładowcę wydziału Jacka Łumińskiego.