Trzy pokazy sztuki i dizajnu z czasów PRL będą pierwszym wydarzeniem organizowanym podczas majowej Nocy Muzeów w Krakowie w budynku dawnego hotelu Cracovia.

Gospodarzem obiektu od końca grudnia zeszłego roku jest Muzeum Narodowe. "Przygotowujemy wnętrza do ekspozycji w czasie Nocy Muzeów. Odbędą się wtedy trzy pokazy: kolekcji ceramiki z lat 60. z naszych zbiorów, mody także z tych lat i późniejszej, która przypomina o epoce, w której powstał budynek oraz pomysłów przebudowy Cracovii, jakie powstaną podczas warsztatów organizowanych w maju wspólnie z muzeum przez pismo +Architektura Murator+" - mówił w poniedziałek dziennikarzom zastępca dyrektora Muzeum Narodowego Andrzej Szczerski.

Noc Muzeum jest organizowana w Krakowie 19 maja – dzień wcześniej niż w innych miastach Polski. Będzie to okazja do zobaczenia m.in. ubrań zaprojektowanych przez Jerzego Antkowiaka oraz wysłuchania jego wykładu o "Modzie Polskiej u schyłku PRL-u".

Pierwszą dużą wystawą czasową w dawnego budynku hotelu ma być jesienna prezentacja twórczość projektanta tego obiektu prof. Witolda Cęckiewicza.

W budynku dawnego hotelu, który pod koniec grudnia zeszłego roku został zakupiony dla Muzeum Narodowego od spółki Echo Investment, ma być prezentowany polski dizajn i architektura. Muzeum uzyskało niemal 20 tys. m kw. dodatkowej powierzchni, na których zmieści się część ekspozycyjna, częściowo dostępne dla publiczności magazyny studyjne oraz biura.

Przebudowa i adaptacja Cracovii zajmie kilka lat. We wtorek w gmachu głównym Muzeum Narodowego odbędzie się otwarta debata "Nowa siedziba MNK - nowa przestrzeń dla mieszkańców miasta. Szanse, oczekiwania, nadzieje". Będzie to pierwsze z cyklu spotkań, podczas których krakowianie będą mogli wypowiedzieć się o przyszłości budynku.

"Bardzo chcielibyśmy, żeby nie myśleć o dawnym hotelu Cracovia wyłącznie jako o nowym muzealnym oddziale, ale myśleć o nowej siedzibie Muzeum Narodowego w Krakowie, która będzie obejmowała gmach główny, hotel Cracovia i przestrzeń pomiędzy nimi" - mówił zastępca dyrektora MNK Łukasz Gaweł.

"Ze względu na skalę tego działania nie wyobrażamy sobie, żebyśmy tak duży projekt mogli realizować w zaciszu gabinetu dyrekcji Muzeum oraz organizatora czyli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bardzo chcielibyśmy, żeby było to działanie, w które autentycznie zaangażują się mieszkańcy miasta" – podkreślił.

Spotkania będą współorganizowane razem z Miejskim Centrum Dialogu. Oprócz wtorkowej debaty planowane są m.in. warsztaty. Wstępna koncepcja zagospodarowania całego kompleksu budynków ma być gotowa po wakacjach.

Hotel Cracovia został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków razem ze znajdującym się obok kinem Kijów. W poniedziałek z dachu zdemontowano dwie reklamy wystające ponad bryłę budynku. "Myślę, że to dobry krok w kierunku przywracania oryginalnego wyglądu hotelu" - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Betlej.

Wkrótce zdemontowana zostanie duża reklama z bocznej ściany budynku, natomiast ta, która przysłania zniszczoną i brudną elewację frontową jeszcze pozostanie, ponieważ jest ona źródłem dochodów przeznaczanych na utrzymanie budynku.