W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano we wtorek umowę darowizny, zgodnie z którą Muzeum Narodowe w Krakowie stało się właścicielem nieruchomości należących wcześniej do Fundacji Książąt Czartoryskich - poinformowało PAP Centrum Informacyjne ministerstwa.

Kolekcja należąca do Fundacji Książąt Czartoryskich - obejmująca dzieła sztuki i księgozbiór - została pod koniec grudnia ub. r. zakupiona na własność przez państwo za 100 mln euro. Budynki zostały objęte przedwstępną umową darowizny. Po wtorkowym podpisaniu umowy Muzeum Narodowe już jako pełnoprawny właściciel może podjąć prace remontowe w obiektach należących do zespołu Muzeum Książąt Czartoryskich. Są to: pałac przy ul. św. Jana, który od 2010 r. jest zamknięty dla zwiedzających, Arsenał - leżący w ciągu murów miejskich tuż obok Bramy Floriańskiej oraz tzw. klasztorek.

"W tym miesiącu ogłosimy konkurs na projekt aranżacji wnętrz pałacu. Jeśli chodzi o prace budowlane, będą one wykonywane w takim zakresie, jakiego będzie wymagać program użytkowy tego obiektu. Planujemy, że pałac zostanie otwarty w grudniu 2019 r." - powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

Muzeum stara się o środki europejskie z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz dotacje ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).

Prace budowlane na dziedzińcu pałacu ruszyły w listopadzie 2010 r., a latem 2011 r. w budynku. Przebudowane zostały zabytkowe wnętrza, odrestaurowane elewacje i okna z witrażami, wymieniono dach. Wykonane zostały nowe instalacje m.in. sanitarne, elektryczne, klimatyzacja oraz instancja oddymiania. Powstała nowa stacja transformatorowa. Zbudowano też szklany dach nad dziedzińcem oraz szklaną kładkę, która na wysokości drugiego piętra łączy budynek frontowy z oficyną.

Szacuje się, że na dokończenie prac budowlanych i aranżację wnętrz pałacu potrzeba jeszcze ponad 30 mln zł.

Do SKOZK trafił także wniosek dotyczący remontu Arsenału, złożony jeszcze przez Fundację Książąt Czartoryskich i opiewający na kwotę 8,15 mln zł, z czego dotacja wyniosłaby ponad 6,9 mln zł w ciągu trzech lat. Wniosek ten znalazł się na liście rezerwowej kluczowych projektów konserwatorskich, które będą mieć zapewnione stabilne trzyletnie finansowanie.

Jeśli SKOZK podejmie taką decyzje i muzeum otrzyma dotację, remont Arsenału rozpocznie się w przyszłym roku. Obejmie on m.in. dostosowanie tego budynku do potrzeb niepełnosprawnych. Ma się zakończyć podobnie jak prace w pałacu w grudniu 2019 r.

Tymczasem na początku kwietnia Muzeum zaprasza do Arsenału na wystawę "Najcenniejsze", na której zostaną zaprezentowane najważniejsze dzieła z kolekcji Czartoryskich, dotychczas rozproszone i pokazywane poza Krakowem.

Umowa o zakupie przez państwo za 100 mln euro należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcji oraz nieruchomości została podpisana 29 grudnia ub. r. Kolekcja liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków. Najbardziej znane dzieła to "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. W kolekcji są też m.in. akt Hołdu Pruskiego z 1525 r. czy rękopisy "Roczników" Jana Długosza.