Światowy Dzień Lalkarstwa obchodzony jest 21 marca. W Białymstoku, w którym działają: Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza i Białostocki Teatr Lalek, w sobotę i niedzielę odbędą się liczne imprezy - m.in. spacer po zabytkowej kamienicy, w której mieści się Akademia Teatralna. "Na co dzień jest niedostępna dla osób spoza uczelni, jednak z okazji święta teatru lalkowego uczynimy wyjątek. Przewodnikiem będzie Andrzej Lechowski, historyk, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku" - powiedziała Anna Danilewicz z Akademii Teatralnej.

Historia kamienicy nierozerwalnie związana jest z historią rodziny Frankiewiczów, a dokładnie trzech sióstr Heleny, Jadwigi i Zofii. Przed wojną otworzyły w budynku prywatną szkołę muzyczną oraz prekursorskie przedszkole muzyczne. Wychowały wiele pokoleń muzyków, ich wychowankami są m.in. słynny dyrygent i pianista Jerzy Maksymiuk, były rektor Akademii Muzycznej w Warszawie prof. Ryszard Zimak, śpiewaczka i dyrygentka Violetta Bielecka i pianista Robert Marat.

W szkolnym teatrze będzie można obejrzeć spektakl "Faust" napisany przez polskiego dramaturga Tomasza Mana oraz posłuchać słuchowiska teatralnego zrealizowanego na podstawie tekstu Maliny Prześlugi pt.: "Bleee…".

W Białostockim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu "Cień" w reżyserii Wojciecha Kobrzyńskiego na podstawie dramatu Eugeniusza Szwarca. Jak mówi dyrektor teatru Jacek Malinowski, to bardzo aktualna historia, która mówi o kondycji człowieka i poczuciu własnej godności. To propozycja dla młodzieży i dorosłych.

Teatr przygotował też atrakcje dla najmłodszych - dwa repertuarowe spektakle: "Pan Brzuchatek" oraz "Lenka". W sobotę przez kilka godzin będzie można też razem z aktorami zwiedzać zakamarki teatru.

W następny weekend, 25-26 marca, białostockie teatry będą świętować Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzony jest 27 marca.