Wystawa grafik meksykańskiego artysty Estabana Azueli, akcja streetartowa malowania dzieł sztuki na budynkach "Outings project" oraz niezależne filmy i projekty muzyczne złożą się na rozpoczynający się w piątek festiwal "Underground/Independent" w Białymstoku.

W tym roku odbędzie się 17. edycja imprezy organizowanej przez Białostocki Ośrodek Kultury. Potrwa ona do 26 marca. Ma prezentować niezależną kulturą i docierać do nowych odbiorców. Dlatego też przygotowany program jest bardzo różnorodny - mówi jeden z organizatorów Maciej Rant.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie akcja streetartowa francuskiego artysty Juliena De Casabianca - na budynkach największych miast świata rozkleja prace znanych malarzy, które na co dzień można spotkać tylko w muzeach. W Białymstoku zrealizuje dwie prace, a dzieła sztuki będą pochodziły z lokalnych placówek.

Od początku istnienia imprezy ważnym punktem są pokazy filmów. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. film Przemysława Wojcieszka "Knives out", który został zrealizowany przez artystę wspólnie ze studentami PWST we Wrocławiu. To historia o grupie przyjaciół, którzy podczas imprezy postanawiają zorganizować "polowanie" na jednego z nich.

Wśród innych filmów znalazły się "Robaki" Andreasa Johensena o tym, czy spożywanie robaków ocali planetę oraz "Bieganie to wolność" Pierra Moratha o pasji biegania. Swoją premierę będzie miał film "Defekt serca" wyreżyserowany przez białostockiego artystę Bogdana Kazula.

"Underground/Independent" to także muzyka. W tym roku będzie można usłyszeć audiowizualne słuchowisko popularnonaukowe "Sowy polskie" - o fascynującym świecie sów. Zagra też jazzowy i alternatywny kolektyw Innercity Ensamble, który tworzą muzycy związani z takimi projektami jak Stara Rzeka, Hati czy Pictorial Candy.

W ramach festiwalu zostaną otwarte dwie wystawy. W klubie Fama, ale też innych miejscach na terenie miasta, będzie można zobaczyć grafiki i gify meksykańskiego artysty Estabana Azueli. Azueli jest też twórcą tegorocznego plakatu imprezy.

Natomiast w kinie Forum prezentowane będą ilustracje Moniki Szydłowskiej "Czy tęsknisz za swoim krajem?", które artystka zamieszcza na swoim blogu opisującym jej pobyt w Wielkiej Brytanii.

Na zakończenie festiwalu, 26 marca, odbędą się rodzinne warsztaty "Bajkowanie" z tworzenia muzyki na żywo do bajek kliszowych, które poprowadzi córka z tatą - Kalina i Patryk Zakroccy.