Niemal 190 książek zgłosili wydawcy i jury do tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius". Lista książek nominowanych do nagrody zostanie ogłoszona w połowie kwietnia, a gala wręczenia odbędzie się 13 maja.

Jak podała w poniedziałek Katarzyna Sarka z biura prasowego wrocławskiego magistratu, w tym roku do nagrody zakwalifikowano 189 tytułów.

W połowie kwietnia zostanie ogłoszona lista siedmiu nominowanych książek w kategorii książka roku oraz trzech w kategorii debiut roku. Wówczas też jury ogłosi nazwisko poety, który zostanie nagrodzony za całokształt twórczości. „Gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 maja” - powiedziała Sarka.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zostanie wręczona po raz siódmy. Przyznawana jest w trzech kategoriach - za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.

Oprócz statuetki "Silesiusa" autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., zaś w kategorii debiut roku - 20 tys.

Prawo do zgłaszania książek w kategoriach książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, zaś w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

W ub. roku nagrodę za całokształt twórczości przyznano Julianowi Kornhauserowi, za najlepszą książkę uznało „Nice” Barbary Klickiej, a w kategorii debiut roku została uhonorowana Aldona Kopkiewicz za tomik „Sierpień”.