14 marca rozpoczęły się Targi Książki w Londynie, jedna z największych międzynarodowych imprez rynku książki. Tegoroczna edycja London Book Fair jest dla polskiej literatury szczególna - Polska bowiem jest Focus Market, czyli gościem honorowym. Jednym z najważniejszych gości na londyńskich targach jest Olga Tokarczuk. „The Bookseller”, najważniejsze brytyjskie czasopismo poświęcone książkom, we wstępie do obszernego artykułu o Oldze Tokarczuk określa ją mianem kandydatki do literackiej Nagrody Nobla.

14 marca rozpoczęły się Targi Książki w Londynie, jedna z największych międzynarodowych imprez rynku książki. Tegoroczna edycja London Book Fair jest dla polskiej literatury szczególna - Polska bowiem jest Focus Market, czyli gościem honorowym.

Wydawnictwo Literackie, zawsze obecne w Londynie, w tym roku - z okazji Market Focus: Poland - będzie jeszcze mocniej widoczne. Katalog i książki WL prezentowane będą nie tylko na stoisku polskim organizowanym przez Instytut Książki, lecz także - jako jedyny polski wydawca - na stoisku indywidualnym.

Jednym z najważniejszych gości na londyńskich targach jest Olga Tokarczuk. W maju nakładem Fitzcarraldo Editions ukaże brytyjskie wydanie powieści Bieguni - angielski tytuł książki to Flights (tłum. Jennifer Croft). Już teraz, dwa miesiące przed premierą, twórczość polskiej autorki wzbudza duże zainteresowanie wśród odwiedzających targi agentów literackich i dziennikarzy.

„The Bookseller”, najważniejsze brytyjskie czasopismo poświęcone książkom, we wstępie do obszernego artykułu o Oldze Tokarczuk określa ją mianem kandydatki do literackiej Nagrody Nobla.

W środę 15 marca Olga Tokarczuk będzie Autorką Dnia Targów Książki w Londynie, o czym informują plakaty wiszące na murach hali Olympia, w której odbywają się targi. Ale to zaledwie wycinek intensywnego programu pobytu Olgi Tokarczuk w Londynie. Dzisiaj pisarka wzięła udział (wraz z Amandą Jennings i Zygmuntem Miłoszewskim) w panelu dyskusyjnym zatytułowanym "Am I a Crime Writer?" (Czy jestem autorem kryminałów?), podczas którego opowiadała o cieszącej się gigantycznym powodzeniem powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych i powstałym na jej bazie filmie Pokot Agnieszki Holland (książka Tokarczuk o Janinie Duszejko po raz pierwszy w Polsce ukazała się 8 lat temu). W planach na dzisiaj jest jeszcze wieczorne spotkanie z czytelnikami w British Library.

London Book Fair potrwają do czwartku. Obok Olgi Tokarczuk gośćmi London Book Fair są także Jacek Dukaj, Andrzej Nowak oraz Szczepan Twardoch, który do Londynu przyjedzie na zaproszenie Wydawnictwa Literackiego.