667 zdjęć autorstwa 70 polskich i czeskich fotoreporterów wpłynęło na tegoroczną, 14. edycję konkursu Śląskiej Fotografii Prasowej. Finałowe 152 prace niebawem będzie można oglądać na wystawie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Rozstrzygnięcie - 16 marca.

Doroczny konkurs to największa tego typu impreza w regionie. Organizuje go Biblioteka Śląska oraz Syndykat Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego.

Jak poinformowała PAP we wtorek Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej, w tym roku wpłynęło 667 zdjęć 70 polskich i czeskich fotoreporterów. Były to pojedyncze prace oraz całe cykle. "Przedstawiono m.in. działalność pierwszej w Polsce szkółki ju-jitsu dla dzieci z zespołem Downa. Interesujące są również cykle obrazujące życie w bacówce, zabiegi szeptunki z Bieszczad, prace wykonywane w skoczowskiej wytwórni kapeluszy czy treningi +chłopaczar+ – jak stereotypowo określane bywają dziewczyny grające w piłkę nożną" – powiedziała Satława.

Zdjęcia przedstawiają nie tylko śląski czy polski krajobraz, ale i różne zakątki Europy m.in. Francji, Holandii i Niemczech.

Reklama

Do finału jury zakwalifikowało 152 fotografie autorstwa 31 śląskich i czeskich fotoreporterów. Od przyszłego wtorku do końca marca będzie je można oglądać na wystawie w Bibliotece Śląskiej.

Spośród finałowych prac jury pod przewodnictwem prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP wybierze zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i nagrody specjalne, a zwycięzca także przechodnią statuetkę Złotego Druha. Jest to kilkudziesięcioletni, pomalowany na złoto aparat fotograficzny – popularny w latach 60. i 70. ub. wieku. Od niego zaczynało swą dziecięcą przygodę z fotografią wielu przyszłych fotoreporterów.

Reklama

Swoje wyróżnienie – Nagrodę Czytelników Biblioteki Śląskiej, ufundowaną przez Fundację im. Krystyny Bochenek – przyznają też sami czytelnicy katowickiej książnicy. Kupony z numerem wybranego zdjęcia można wrzucać do urny ustawionej w holu biblioteki. Głosowanie potrwa do 16 marca, do godzin południowych.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Bibliotece Śląskiej 16 marca.

Celem dorocznego konkursu jest promocja regionu, dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących w społeczeństwie, a także integracja środowiska fotoreporterów.

Fotoreporterzy zgłaszają swe zdjęcia wykonane w poprzednim roku. W konkursie rywalizować mogą zarówno profesjonalni fotograficy, jak i amatorzy, współpracujący z lokalnymi gazetami i portalami internetowymi lub zamieszkali na Śląsku, a także na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz czeskich regionów: morawsko-śląskiego i ołomunieckiego.

W ubiegłym roku na konkurs wpłynęło ponad 620 zdjęć wykonanych przez 64 polskich i czeskich fotoreporterów.

Poprzednią edycję zwyciężył Artur Pławski. Jury doceniło jego czarno-białe zdjęcia z cyklu "Szopienice". Cykl ten dokumentuje pracę amerykańskiego artysty Axela Voida, który podczas Katowice Street Art Festival tworzył w dzielnicy Szopienice jeden ze swoich murali.