Komiksowa seria „Baśnie” odniosła ogromny sukces, co pociągnęło za sobą powstanie trzech zbliżonych tematycznie seriali i kilku zainspirowanych nią hollywoodzkich filmów.

W Polsce komiks pozostaje medium niszowym, stąd podczas gdy miłośnicy filmów i seriali jedynie obserwują wzmożone zainteresowanie wielkiego i małego ekranu motywami baśniowymi, fani historii obrazkowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, co leży u podstaw tego nowego trendu. Bo że mamy do czynienia z pewnym kinowym i telewizyjnym nurtem, nie sposób zaprzeczyć. W 2010 roku kinami rządziła „Alicja w Krainie Czarów” Tima Burtona, rok później na mały ekran trafiły seriale „Dawno, dawno temu” oraz „Grimm”, w 2012 roku doszło do filmowego starcia dwóch Śnieżek: „Królewny Śnieżki i Łowcy” z Kristen Stewart i Chrisem Hemsworthem oraz „Królewny Śnieżki” w reżyserii Tarsema Singha z Lily Collins i Julią Roberts jako Złą Królową. W lutym tego roku z kolei oglądaliśmy krwawych Jasia i Małgosię, a więc „Hansela i Gretel: Łowców czarownic”, w marcu uwspółcześnioną historię o Jasiu i magicznej fasoli („Jack pogromca olbrzymów” Bryana Singera), na małym ekranie pojawił się zaś spin-off „Dawno, dawno temu” – „Once Upon a Time in Wonderland”.

Na tym nie koniec, kolejne obrazy są w produkcji, w 2014 roku zobaczymy między innymi Angelinę Jolie jako tytułową „Czarownicę”. U podstaw tego ogromnego poruszenia leży zaś niepozorny stosik komiksów, składających się na serię „Baśnie”. Ich bohaterami są Królewna Śnieżka oraz jej siostra Róża, Książę Uroczy, Pinokio, Muchołap, czyli były książę zaklęty w żabę, Wielki Zły Wilk, Piękna i Bestia, Sindbad, Sinobrody, Jaś od magicznej fasoli i wiele, wiele innych postaci znanych z bajek, baśni, rymowanek i ludowych podań. Pomysłodawca i scenarzysta cyklu, Bill Willingham nie wziął się jednak wyłącznie za uwspółcześnianie znanych wszystkim historyjek. Odniósł sukces, łącząc stare z nowym, a więc biorąc popularne postacie wraz z ich bogatą przeszłością i opisując ich losy po tym, gdy w książkach zazwyczaj czytamy: „Żyli długo i szczęśliwie”.