Niezapomniane obrazy Jean-Luca Godarda czy Luca Bessona. Aktorski crème de la crème na czele z Brigitte Bardot, Jean-Paulem Belmondo i Jean Reno. Od jeszcze niemej „Podróży na księżyc" z początku ubiegłego wieku - do „Artysty" Michela Hazanaviciusa sprzed ledwie kilku lat. Mimo upływu dekad po wiele kultowych tytułów francuskich mistrzów kina sięga się z przyjemnością.
ikona lupy />
Podróż na księżyc (1902) / Media

Podróż na księżyc (1902)

ikona lupy />
Do utraty tchu (1960) / Media

Na początek szczypta historii francuskiej kinematografii. Film o długości zaledwie 14 minut opowiada o podróży grupy uczonych na Księżyc. Zostają oni wystrzeleni z ogromnej armaty, trafiając na powierzchnię ziemskiego satelity, a dokładniej w jego oko. Mieszkańcy Księżyca biorą podróżników w niewolę, jednak istnieje łatwy sposób unieszkodliwienia ich – należy dotknąć ich parasolem.

Film powstał na podstawie powieści Z Ziemi na Księżyc Jules’a Verne’a oraz Pierwsi ludzie na księżycu H.G. Wellsa. Cieszył się ogromnym powodzeniem, był wyświetlany we Francji i USA, a Méliès zdobył dzięki niemu międzynarodową sławę.

Film obejrzeć można np. tutaj >>

Gatunek: przygodowy, science fiction
Reżyser: Georges Méliès
Aktorzy: François Lallement, Jules-Eugène Legris, Bleuette Bernon

Do utraty tchu (1960)

Michel, zbuntowany młody mężczyzna, uciekając skradzionym samochodem zabija policjanta. Zdaje sobie sprawę, że za kilka godzin będzie ścigany przez policję całego kraju. Przybywa więc do Paryża, by odebrać od dłużnika pieniądze, które pomogłyby mu w ucieczce za granicę. Do wyjazdu namawia także piękną Amerykankę, z którą łączy go niesprecyzowane uczucie. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy okazuje się, że dłużnik zniknął. Michel pozbawiony możliwości ucieczki, czuje się coraz bardziej osaczony.

Debiutancki film Godarda jest jednym z najważniejszych dzieł francuskiej nowej fali.

Gatunek: dramat, kryminał
Reżyser: Jean-Luc Godard
Aktorzy: Jean Seberg, Jean-Paul Belmondo, Henri-Jacques Huet

Pogarda (1963)

ikona lupy />
Leon zawodowiec (1994) / Media

Pewnego dnia, amerykański producent filmowy zwraca się do Paula z prośbą o poprawienie kilku scen w filmie "Odyseusz", realizowanym przez Fritza Langa. Początkowo niechętny Paul zgadza się wprowadzić poprawki do scenariusza za podwyższone honorarium. Camilla, która towarzyszy mężowi na planie filmowym, odczuwa do niego coraz głębszą pogardę. W końcu uświadamia sobie, że już go nie kocha...

Gatunek: dramat
Reżyser: Jean-Luc Godard
Aktorzy: Brigitte Bardot, Michel Piccoli, Jack Palance

Leon zawodowiec (1994)

ikona lupy />
Nienawiść (1995) / Media

Leon to płatny morderca z kodeksem honorowym. Jest najlepszy, jednak pewnego dnia łamie swoje reguły i otwiera drzwi Matyldzie, dziewczynce, której skorumpowani policjanci pod wodzą szalonego Stansfielda z DEA zabili całą rodzinę. Chcąc nie chcąc ci dwoje zostają skazani na siebie. Leon uczy Matyldę fachu, a ta w zamian uczy Leona czytać. Między nimi rodzi się więź, która powoduje, że Leon staje się innym człowiekiem. Zobowiązał się on zabić Stansfielda i jego kolesi. Stansfield jednakże jest szalenie nieobliczalnym i przebiegłym przeciwnikiem...

Gatunek: dramat, kryminał
Reżyser: Luc Besson
Aktorzy: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

Nienawiść (1995)

ikona lupy />
Amelia (2001) / Media

24 godziny z życia bezrobotnych mieszkańców paryskiego przedmieścia. Tanie czynszowe mieszkania zamieszkują kolorowi lub członkowie różnych mniejszości etnicznych lub religijnych. Na ulicy rządzą gangi. W czasie policyjnej interwencji do szpitala trafia pobity jeden z członków miejscowego gangu. Jego życie wisi na włosku. Jego kumple - Żyd, Murzyn i Arab - stoją przed dylematem, co mają zrobić, gdyby ich wspólnik zmarł?

Gatunek: dramat, kryminał
Reżyser: Mathieu Kassovitz
Aktorzy: Vincent Cassel, Hubert Koundé, Saïd Taghmaoui

Amelia (2001)

ikona lupy />
Motyl i skafander (2007) / Media

"Amelia" to niezwykła i przewrotna komedia romantyczna Jean-Pierre'a Jeuneta. W tym wyjątkowym filmie groteska, surrealizm, ironia przeplata się z magią i bajkowością.

Amelia jest bardzo nieśmiałą, wrażliwą osobą. Pracuje jako kelnerka w jednej z kawiarenek i wynajmuje mieszkanie w dzielnicy Montmartre. Chcąc sprawić, by inni poczuli się bardziej szczęśliwi, wymyśla wiele misternych intryg, np. próbuje odnaleźć dorosłego właściciela pudełka z dziecięcymi zabawkami, które znajduje w swoim mieszkaniu, obmyśla genialny plan, by rozbawić ojca, kradnąc jego ulubionego krasnala ogrodowego. Przyjdzie jednak moment, kiedy Amelia będzie musiała zająć się własnym losem i własnym szczęściem. Znajdzie miłość w równie nieśmiałym jak ona młodym Nino.

Gatunek: komedia, romans
Reżyser: Jean-Pierre Jeunet
Aktorzy: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus

Motyl i skafander (2007)

ikona lupy />
Niczego nie żałuję (2007) / Media

Prawdziwa historia redaktora francuskiego „Elle", Jean-Dominique’a Bauby, który w wieku 43 lat zostaje sparaliżowany w wyniku udaru. Paraliż obejmuje całe jego ciało z wyjątkiem lewego oka. Mogąc posługiwać się jedynie okiem do komunikowania się z bliskimi, Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata - poczynając od psychicznego udręczenia spowodowanego uwięzieniem we własnym ciele, po wyimaginowane opowieści ze światów, które odwiedził w swoim umyśle.

Gatunek: dramat biograficzny
Reżyser: Julian Schnabel
Aktorzy: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze

Niczego nie żałuję (2007)

ikona lupy />
Nietykalni (2011) / Media

Pełna rozmachu francuska produkcja, opowiadająca historię życia Edith Piaf, której dodatkowym atutem jest ścieżka dźwiękowa zawierająca oryginalne nagrania Francuskiej Róży.

Gatunek: dramat biograficzny
Reżyser: Olivier Dahan
Aktorzy: Marion Cotillard, Sylvie Testud, Caroline Sihol

Nietykalni (2011)

ikona lupy />
Artysta (2011) / Media

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich... nietykalnymi.

Gatunek: komedia, dramat
Reżyser: Olivier Nakache, Éric Toledano
Aktorzy: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny

Artysta (2011)

Namiętny romans i sentymentalna podróż do złotego okresu kina. Film po mistrzowsku łączy klasyczną, czarno-białą poetykę ze zrozumieniem oczekiwań nowoczesnego widza. To akcja, śmiech i łzy oraz, mimo pozorów, wycieczka do niezwykle barwnego świata. Opowieść dzieje się pod koniec lat 20. XX wieku, w czasie przełomu dźwiękowego. Koniec kina niemego był równocześnie końcem karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności. Czy słynny aktor George Valentin (Dujardin) podzieli los "wielkich zapomnianych"? Czy płomienna miłość, która wybuchnie między nim a początkującą tancerką Peppy Miller (Bejo) zainspiruje go do walki o miejsce w świecie "nowego" Hollywood i ocali przed zapomnieniem oddanej kiedyś publiczności?

Gatunek: romans, komedia (niemy)
Reżyser: Michel Hazanavicius
Aktorzy: Jean Dujardin, Bérénice Bejo, Malcolm McDowell