Malowania warzywami, ekologicznych metody impregnowania drewna, ekogotowania czy farbowania tkanin techniką shibori będzie można nauczyć się podczas warsztatów w ramach trzeciej edycji EcoMade Festival 2016.

Na rozpoczynające się w najbliższy czwartek trzydniowe święto ekologicznej mody i designu składają się m.in. bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych, ogólnopolski konkurs na najlepsze realizacje upcycklingowe czy wystawa połączona z pokazem mody. Jego organizatorem jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

„To już trzecia edycja festiwalu, który staje się uznaną marką. Z każdym kolejnym rokiem rośnie jego znaczenie, co widzimy chociażby po ilości prac nadesłanych na konkurs” – uważa dyrektor EcoMade Festival Jarosław Skotnicki.

Laureaci EcoMade Contest 2016 – ogólnopolskiego konkursu na najciekawsze projekty powstałe w oparciu o filozofię upcycklingu - wyłonieni zostaną podczas piątkowej, uroczystej gali w łódzkiej ASP.

Na tegoroczny konkurs napłynęło niemal 120 zgłoszeń z całej Polski. Jury, w którym zasiada m.in. Andrzej Pągowski, do drugiego etapu zakwalifikowało 46 realizacji zgłoszonych w kategorii „design” i 33 w kategorii „fashion”. Część z nich zostanie zaprezentowana podczas pokazu mody, a pozostałe będzie można zobaczyć na festiwalowej wystawie.

W tym roku podczas Festiwalu jego uczestnicy, od najlepszych specjalistów z dziedziny ekologicznej mody i designu, dowiedzą się, że starym przedmiotom można nadać drugie życie, a wszystko to małym kosztem i w trosce o środowisko.

„Naszą misją jest stałe zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, a warsztaty mają pokazać, jak łączyć dbałość o środowisko z myśleniem projektowym” – dodaje Skotnicki.

I tak na zajęciach, które poprowadzi Aleksandra Ignasiak, będzie można nauczyć się, jak przyrządzać kolorowe roztwory z warzyw i owoców, pozyskując z nich pigmenty do malowania. Uzyskane w ten sposób owocowo-warzywne farby mogą się przydać na warsztacie prowadzonym przez Łukasza Kaczmarka z InWoodWeTrust, który zaprezentuje, jak prostymi, domowymi, a przede wszystkim naturalnymi metodami zaimpregnować drewno oraz w jaki sposób je wybarwić.

Nie zabraknie także warsztatów z ekologicznego przygotowywania potraw. Pasjonatka zdrowej i domowej kuchni Agnieszka Winter z "Caffe przy ulicy" wprowadzi adeptów ekogotowania w temat odpowiedniego doboru produktów oraz zmian w codziennych nawykach żywieniowych. Jako specjalistka od ekowypieków będzie przekonywać, że „słodkie" nie zawsze znaczy niezdrowe - podkreśla szef imprezy.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu będzie Daniela Krystyna Jałkiewicz, która w działalności artystycznej zajmuje się głównie tkaniną unikatową oraz rzeźbą. Poprowadzi ona warsztaty ze studentami łódzkiej ASP, podczas których wykorzystywane będą stare i niepotrzebne plakaty ze słupów reklamowych.

Tegoroczny EcoMade Festival zakończy się w sobotę.