"Kosmos", uważany przez wielu krytyków za arcydzieło Witolda Gombrowicza, przeniósł na scenę młody reżyser Krzysztof Garbaczewski. Spektakl odbędzie się w sobotę i będzie pierwszą premierą nowego sezonu w Starym Teatrze w Krakowie.

Powieść Gombrowicz zaczął pisać w 1961 r. w Buenos Aires, a ukończył w 1964 r. we francuskiej Vence. Pierwszy wydał ją Instytut Literacki w Paryżu w 1965 r. W Polsce ukazała się ponad 21 lat później nakładem Wydawnictwa Literackiego. Powieść nawiązuje do europejskiej filozofii możności lub niemożności poznania bytu, utwór porusza także temat seksualności człowieka.

„To spektakl raczej dla widzów dorosłych, ale nie ze względu na jakieś hardcorowe sceny seksu grupowego czy coś w tym stylu, tylko ze względu na to, że nawiązuje on do myśli, z którymi Gombrowicz się ścierał. Spektakl jest pewną rozmową, w której nie sposób nie przywołać np. Heideggera” – powiedział w środę PAP reżyser. Dodał: „Szukam widza dojrzałego, mającego dojrzałe podejście do myśli jako takiej”.

„Kosmos” to czwarty spektakl, jaki Garbaczewski wyreżyserował na podstawie utworu Gombrowicza. Wcześniej zrealizował „Opętanych” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, „Iwonę, księżniczkę Burgundę” w Teatrze Dramatycznym w Opolu i „Kronosa” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

„W pewnym momencie jakoś rozkochałem się w świecie Gombrowicza i teraz jest to takie schodzenie coraz głębiej i głębiej w jego twórczość” – mówił reżyser.

Jak zaznaczył, jego spektakle są wynikiem pracy zespołowej. Abstrakcyjny świat „Kosmosu”, jaki widzowie zobaczą na scenie kameralnej Starego Teatru, stworzyli Aleksandra Wasilkowska (scenografia), Jan Duszyński (muzyka), Bartosz Nalazek (reżyseria światła), Robert Mleczko (wideo), Svenja Gassen (kostiumy), Izabela Szostak (choreografia).

Głównym bohaterem „Kosmosu” jest student Witold. U Garbaczewskiego w postać tę wcieli się Jaśmina Polak. Na wakacjach w Zakopanem bohater będzie szukał upragnionego spokoju, jednak przyjdzie mu „zmierzyć” się z wieloma refleksjami na temat siebie i życia.

Krzysztof Garbaczewski urodził się w 1983 r. w Białymstoku, studiował w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Jego nauczycielem był Krystian Lupa. Oprócz utworów Gombrowicza ma w swoim dorobku inscenizacje m.in. dzieł Szekspira, Dostojewskiego, Camusa.