Irlandzki aktor Pierce Brosnan 10 grudnia odbierze podczas gali we Wrocławiu nagrodę honorową Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) - poinformowała we wtorek akademia z siedzibą w Berlinie.

"To wielka przyjemność dla Europejskiej Akademii Filmowej przyznać nagrodę za europejski wkład w światową kinematografię Pierce'owi Brosnanowi za jego imponujące oddanie kinu" - ogłosiła akademia.

Jak napisano w komunikacie, laur został przyznany w uznaniu "rozległych osiągnięć zarówno aktorskich, jak i w roli producenta". Brosnan będzie honorowym gościem 29. gali Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu, któremu przypadł w tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Ceremonie, w czasie których wręczane są prestiżowe wyróżnienia, odbywają się w lata nieparzyste w Berlinie, a w parzyste w innych europejskich miastach.

63-letni Brosnan, aktor i producent filmowy, to m.in. filmowy James Bond w latach 1995-2002. W rolę najsłynniejszego agenta wcielił się w filmach "Golden Eye", "Jutro nie umiera nigdy", "Świat to za mało" i "Śmierć nadejdzie jutro".

Pojawiał się zarówno w filmach sensacyjnych, jak i komediach i melodramatach - zaznacza EFA. Wśród filmów z jego udziałem akademia wymienia m.in. "Kosiarza umysłów" (1992), "Krawca z Panamy" (2001), "Mammia mia" (2008) czy "Autora widmo" (2010) w reżyserii Romana Polańskiego.

Brosnan założył także własną firmę producencką i wyprodukował 11 filmów, np. "Pozew o miłość" (2004), "Kumpli na zabój" (2005), "Godziny strachu" (2007) czy "Kontrolę absolutną" (2016).