Około 500 filmów radzieckich i rosyjskich udostępniła na swojej stronie na popularnym portalu społecznościowym VKontakte wytwórnia Mosfilm. Użytkownicy portalu mogą oglądać filmy za darmo. Projekt związany jest z trwającym w tym roku w Rosji rokiem kina.

Wśród kilkuset obrazów, które można oglądać na oficjalnej grupie Mosfilmu (link) na portalu, jest światowa klasyka, jak filmy Siergieja Eisensteina. Są też filmy Eldara Riazanowa, Gieorgija Danelii czy Leonida Gajdaja - twórców komedii, które powstały w czasach ZSRR i do dziś mają status kultowych. Dostępne są też filmy Siergieja Michałkowa i Andrieja Konczałowskiego.

Rzecznik VKontakte Jewgienij Krasnikow podkreślił, że dzieła, które wyprodukował Mosfilm, są częścią kodu kulturowego wielu pokoleń Rosjan. "Teraz użytkownicy VKontakte mogą bezpłatnie oglądać arcydzieła ojczystego kina na wszystkich platformach. To wielki krok w popularyzacji kinematografii ojczystej" - podkreślił.

Z kolei wiceszefowa Mosfilmu Swietłana Pylowa zauważyła, że dzięki publikacji internauci będą mogli oglądać filmy w sieci legalnie.

Według danych portalu VKontakte liczba zarejestrowanych na nim kont przekracza 380 milionów, a co miesiąc odwiedza go ponad 90 milionów użytkowników.