"To kolejny festiwal w ramach cyklu Teatry Europy. Po Tygodniach Brytyjskim, Flamandzkim, Gruzińskim i Rumuńskim przyszedł czas na Tydzień Niemiecki" – poinformowała rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz.
Podkreśliła, że oprócz spektakli w programie Tygodnia Niemieckiego, który potrwa do 26 października, są także koncerty, wystawy, przeglądy filmów, warsztaty, a nawet wydarzenia z dziedziny biznesu, historii, ekonomii i polityki.
Die Bremer Shakespeare Company wystawi sztukę "Doktor Faustus" Christophera Marlowe’a (reż. Johanna Schall). Przedstawienie w wykonaniu teatru z Bremy to niemal cyrkowa burleska z klaunami i muzyką, z atmosferą rodem z berlińskich kabaretów lat 20. XX wieku.
Pochodzący z tego samego niemieckiego miasta Theater Bremen pokaże w Gdańsku dramat Elfridy Jelinek "Die Schutzbeohlenen" (reż. Mirko Borscht). Laureatka literackiej Nagrody Nobla porusza w tej sztuce temat napływających do Europy uchodźców.
Kolejna propozycja teatralna podczas Tygodnia Niemieckiego to spektakl wpisujący się w nurt teatru dokumentalnego – "Stolpersteine" Badeńskiego Teatru Narodowego z Karlsruhe. Reżyser Hans-Werner Kroesinger oraz dramaturg Regine Dura, korzystając z archiwum teatru, odtwarzają proces dyskryminacji oraz systematycznego usuwania lewicowych i liberalnych artystów po 1933 roku.
Podczas teatralnego przeglądu sztuk nie zabraknie propozycji dla dzieci. Będzie nią przedstawienie lalkowe "Jorinde un Joringel", na podstawie baśni braci Grimm, autorstwa Theater am Faden w Stuttgarcie.
"Śmierć myśliwego – opowieść o Hemingwayu" Rolfa Hochhutha to z kolei monodram, w którym wystąpi Torsten Muenchow. Sztuka próbuje rekonstruować ostatnie dni życia amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya przed jego samobójczą śmiercią 2 lipca 1961 roku w swoim domu w Ketchum w stanie Idaho (USA).
Pierwsze cztery sztuki pokazane zostaną w GTS, monodram zaś w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże.
W części muzycznej Tygodnia Niemieckiego wystąpi Sven Helbig, który wraz Chórem Kameralnym "441 Hz" z Gdańska wykona utwory ze swojej ostatniej płyty „I Eat The Sun And Drink The Rain”. Niemiecki muzyk komponuje utwory przeznaczone dla chóru i orkiestry, jednocześnie rozwijając solową karierę jako twórca muzyki elektronicznej. Na stałe współpracuje z Niemieckim Teatrem Narodowym w Weimarze, Uniwersytetem w Lipsku oraz Narodowym Uniwersytetem General San Martin w Buenos Aires.
Do miłośników muzyki klasycznej adresowane są koncerty Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu w Greifswaldzie oraz Orkiestry Policji Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Obie zagrają dwukrotnie - w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Jeden z koncertów w ramach programu muzycznego Tygodnia Niemieckiego odbędzie się też w Sopocie, w Dworku Sierakowskich. Swój najnowszy album "Keine Gefahr" zaprezentuje Dota Kehr (śpiew, gitara) w duecie z Janem Rohrbachem (gitara, keyboard).
W ramach Tygodnia Niemieckiego zaplanowano też wystawy, w tym ekspozycję zdjęć Olafa Schlote w Galerii GTS pt. "Transformacje". Fotografie artysty pokazują piękno codzienności i są dalekie od stylizacji z kolorowych magazynów. Uchwycone na fotografiach chwile pochodzą z podróży po Europie, jak i spacerów po zapomnianych ulicach Berlina i rodzinnej Bremy.
W kinowym programie Tygodnia Niemieckiego znajdą się m.in. pokazy "Feniksa" w reżyserii Christiana Petzolda, "Ci, którzy żyją i umierają" w reż. Barbary Albert i „Pina” Wima Wendersa oraz retrospektywa filmów Christopha Schlingensiefa. Projekcje odbywać się będą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Instytucie Kultury Miejskiej oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Współorganizatorem Tygodnia Niemieckiego jest Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Wydarzenie to stanowi bowiem część obchodów dwóch tegorocznych rocznic: 40-lecia Partnerstwa Gdańska i Bremy oraz 25-lecia podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską a Niemcami.