Niemal 20 filmów polskich i zagranicznych reżyserów, w tym obrazy Krzysztofa Kieślowskiego, zostanie pokazanych podczas 6. edycji festiwalu filmowego „Hommage a Kieślowski”, który rozpoczyna się w piątek w Sokołowsku koło Wałbrzycha.

Festiwal organizowany jest w malowniczo położonej miejscowości w Górach Suchych w okolicach Wałbrzycha. W Sokołowsku w 1855 r. powstało pierwsze w Europie sanatorium dla gruźlików, podobny ośrodek uruchomiono późnej w Davos w Szwajcarii.

Krzysztof Kieślowski spędził w tym miasteczku kilka lat swojego dzieciństwa. Tam też twórca "Dekalogu" nakręcił swój pierwszy film dokumentalny - "Prześwietlenie". W 2011 r. w Sokołowsku powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, które założyła Fundacja In Situ - organizator festiwalu - oraz rodzina Kieślowskich.

Program tegorocznego festiwalu został podzielony na trzy sekcje: „Bez fikcji”, prezentującą filmy dokumentalne; „Re:Interpretacje”, zbierającą filmy fabularne oraz „Hommage a Kieślowski”, będącą retrospektywą twórczości polskiego reżysera.

Dyrektor artystyczna festiwalu Dorota Paciarelli podkreśliła, że program tegorocznej imprezy ma odzwierciedlać dialog z kinem europejskim w duchu poszanowania kulturowej różnorodności i ideałów europejskich: wolności, braterstwa i równości.

„Zaprezentujemy filmy dokumentalne i różnorodne stylistycznie koprodukcje europejskie opowiadające o czasach, w których żyjemy oraz wpływie historycznych przewartościowań i procesów na życie człowieka. Filmy stawiające w centrum opowieści zarówno losy indywidualne, jak i zbiorowe. Obrazy te pozbawione są tezy czy recepty. To silnie emocjonalne kino zmuszające do zadawania sobie pytań, jak my sami zachowalibyśmy się w danej sytuacji i w jakim świecie dzisiaj żyjemy. Jest to pewien wycinek rzeczywistości XXI w., kropla, w której chcemy ujrzeć ocean” - powiedziała Paciarelli.

Widzowie obejrzą filmy reżyserów z Polski, innych krajów europejskich oraz z Chile. Filmem otwarcia będzie nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2016 film dokumentalny włoskiego reżysera, producenta i operatora kamery Gianfranco Rosi „Fuocoammare. Ogień na morzu”. Zdjęcia do tego filmu były kręcone na wyspie Lampedusa.

W sekcji poświęconej twórczości Kieślowskiego zostaną pokazane cztery filmy. Widzowie obejrzą „Trzy kolory: Czerwony”, „Bez końca” i „Siedem kobiet w różnym wieku”. Pokazany zostanie również dokument niemieckiego reżysera Andreasa Voigta. To nakręcony w 1995 r. wywiad zatytułowany „Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim”.

Projekcjom filmów będą towarzyszyć spotkania i dyskusje z artystami. Festiwal zakończy się w niedzielę.