Teatr Zagłębia w Sosnowcu (Śląskie) będzie w nadchodzącym sezonie artystycznym świętował swoje 120-lecie. Kulminacją zaplanowanych z tej okazji wydarzeń będzie lutowa premiera „Zemsty” ze specjalnie napisanym na tę okazję prologiem.

120 lat od powołania teatru minie 6 lutego 2017 r. Do tego czasu w każdym miesiącu odbędą się wydarzenia zapowiadające urodziny, a w lutym przyszłego roku uroczysta premiera. Poza przedstawieniem jubileuszowym w nowym sezonie premierę będą miały jeszcze trzy spektakle.

Wydarzeniem rozpoczynającym sezon jubileuszowy będzie marsz, który przejdzie ulicami Sosnowca już w najbliższą sobotę, 10 września. Wezmą w nim udział bohaterowie wszystkich 17 aktualnie granych przedstawień Teatru Zagłębia, pracownicy teatru, wolontariusze, zainteresowani widzowie, a nawet wielbłądy. Realnych rozmiarów figury zwierząt wykorzystywane są w jednym z ostatnich spektakli - „Siódemka” Ziemowita Szczerka w reż. Remigiusza Brzyka i razem z innymi rekwizytami pojadą w pochodzie.

Na trasie będzie można też spotkać m.in. wojaka Szwejka, Edwarda Gierka, związanego z Sosnowcem Alojzego Korzeńca - bohatera książki Zbigniewa Białasa, a nawet Napoleona czy ukraińskiego kozaka. Pochód wyruszy o godz. 13.00 spod Teatru Zagłębia, do marszu mogą dołączyć wszyscy zainteresowani (przebrania będą mile widziane).

„W imieniu całego zespołu teatru zapraszam wszystkich serdecznie do wspólnego świętowania naszych zbliżających się urodzin. Będzie nam bardzo miło, jeśli spotkamy się na sobotnim marszu. Zachęcam też, aby wrócili państwo z nami do teatru, wspólną lampką szampana chcielibyśmy z Wami uczcić początek naszego jubileuszowego sezonu” – powiedział dyrektor Teatru Zagłębia Zbigniew Leraczyk.

W okolicach 6. dnia każdego kolejnego miesiąca Teatr Zagłębia zorganizuje wydarzenia zapowiadające jubileusz. Aż do lutego, kiedy odbędzie się premiera „Zemsty” Aleksandra Fredry wraz ze specjalnie napisanym na tę okazję prologiem. Wybór spektaklu jest nieprzypadkowy – to właśnie „Zemsta” była premierowym przedstawieniem uroczystego otwarcia teatru w Sosnowcu 6 lutego 1897 r.

Sosnowiecki teatr – zaplanowany jako kompleks: Teatr Zimowy, Teatr Letni oraz Hotel Saski – był wówczas szóstą stałą sceną na ziemiach polskich. Od tego czasu kilkakrotnie zmieniał nazwę – Teatrem Zagłębia jest od 1955 roku.

Jubileuszową „Zemstę” wyreżyseruje Adam Nalepa, od ponad 20 lat mieszkający i pracujący w Niemczech. W Polsce reżyserował m.in. w gdańskim Teatrze Wybrzeże i w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Poza wydarzeniami urodzinowymi Teatr Zagłębia przygotuje trzy premiery. Pierwszą z nich będzie “Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego – uniwersalna opowieść o opresyjnej władzy oraz o służalczości, konkurowaniu o względy i absolutnym posłuszeństwie. Wyreżyseruje go Aneta Głuch-Klucznik, dziekan Wydziału Lalkarskiego PWST Filia we Wrocławiu, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek. W Teatrze Zagłębia będzie reżyserowała już po raz drugi, w 2013 r. przygotowała „Najmniejszy bal świata” Maliny Prześlugi. Premiera „Cesarza” odbędzie się5 listopada.

W styczniu premierę będzie miał spektakl przygotowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich przez aktora Teatru Zagłębia Wojciecha Leśniaka. Będzie to komedia “Prezent urodzinowy” Robina Hawdona. Spektakl zostanie zaprezentowany również podczas wieczoru sylwestrowego. Ostatnią premierę jubileuszowego sezonu wyreżyseruje Magda Szpecht, absolwentka krakowskiej PWST, debiutująca w TR Warszawa spektaklem „Możliwość wyspy” Michela Houellebecqa.

Nowy sezon w Teatrze Zagłębia rozpocznie się 16 września.