Koncertem Hiszpana Antonia Serrano zakończy się w sobotę tegoroczna edycja „Jazzu na Starówce". "Festiwal był bardzo udany, świetne były koncerty polskich muzyków i ciekawe premierowe projekty gości z zagranicy" - mówi organizatorka festiwalu Iwona Strzelczyk-Wojciechowska.

"Na finał mamy występ wirtuoza harmonijki ustnej Antonia Serrano. Jego najnowszy projekt +Flamenco+ to pierwszy album jazzowy flamenco, w którym główną rolę gra właśnie harmonijka ustna - powiedziała PAP Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim od 22 lat organizuje festiwal. - Publiczność chwali atmosferę panującą na festiwalu i docenia znakomite występy polskich muzyków Vladyslava Adzika Sendeckiego, Sławka Jaskułke, Adama Bałdycha - dodaje organizatorka wydarzenia.

W sobotę na Starówce grającemu na harmonijce ustnej Antonio Serrano towarzyszyć będą Antonio Sanchez na klasycznej gitarze hiszpańskiej oraz Jose Miguel Garzon na kontrabasie.

W najnowszym projekcie z udziałem wielkich hiszpańskich muzyków jazzowych, Serrano pokaże - jak zapewnia Strzelczyk Wojciechowska - nowe oblicze jazzu flamenco. Album z tymi nagraniami pt. "Flame&Coma" ukazać się ma jesienią 2016. Będzie to pierwszy album jazzu flamenco, w którym główną rolę odgrywa harmonijka ustna.

Antonio Serrano nazywany bywa wielką obietnicą współczesnego hiszpańskiego jazzu. To laureat nagrody Latin Grammy 2015 za album "A La Música de Paco De Lucía” i jeden z najbardziej rozchwytywanych muzyków Półwyspu Iberyjskiego. Dziesięć lat współpracy z Paco de Lucíą oraz z takimi gwiazdami jak: Barbara Hendricks, Placido Domingo, Wynton Marsalis, Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy - najlepiej określa jego artystyczną pozycję.

Serrano porusza się w tak różnych gatunkach jak jazz, flamenco, pop czy muzyka klasyczna. Jako muzyk pracował przy powstaniu ścieżki filmowej do "Drżącego ciała" Pedra Almodovara.

Edukację muzyczną rozpoczął jako siedmiolatek pod okiem ojca. Uczył się gry na pianinie, skrzypcach i perkusji w konserwatoriach w Alicante i Madrycie, które ukończył ze świetnymi ocenami. Doskonalił grę na harmonijce, jako podopieczny Larry'ego Adlera w Londynie. Perfekcyjna technika gry pozwoliła na pracę w najrozmaitszych kontekstach muzycznych: od muzyki klasycznej przez jazz, flamenco, tango aż do muzyki popularnej.

Mając trzynaście lat zadebiutował na scenie międzynarodowej w duecie z Larrym Adlerem w Paryżu. Ten koncert był początkiem wieloletniej współpracy dwójki harmonijkarzy.

Współpracował też z wielkimi artystami jak Barbara Hendricks, Placido Domingo; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy, Wyntonem Marsalisem, Lou Bennetem, czy gwiazdami, jak m.in. Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent.

Jako profesor pracował w wielu europejskich konserwatoriach, gdzie prowadził zajęcia z improwizacji muzycznej oraz w Stanach Zjednoczonych w Berklee College of Music, gdzie nauczał flamenco. Wydał setki płyt, a jego dyskografia, jako lidera grupy liczy jedenaście albumów.

Serrano został wyróżniony, m.in. Masters of Mediterranean Music w kategorii jazz flamenco, przyznaną mu przez Berklee Mediterranean Music Institute w 2014 roku za niezwykły wkład w rozwój tego gatunku oraz statuetką Latin Grammy ufundowaną przez Latin Academy of Recording Arts&Sciences, którą zdobył w 2015 roku za udział w nagraniu albumu "Entre 20 Aguas: A la música de Paco de Lucía".

Partnerami koncertu Antonia Serrano są Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa. PAP jest patronem medialnym festiwalu.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal "Jazz na Starówce" od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy. Przez 22 lata istnienia zgromadził imponującą liczbę około miliona publiczności. Jedna edycja festiwalu gromadzi około 40 tysięcy publiczności zróżnicowanej wiekowo i społecznie, na którą składają się zarówno warszawiacy, jak i turyści z Polski i zagranicy.