FESTIWAL | Blisko 200 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wystawy i działania dla dzieci, zaplanowali organizatorzy podczas tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.W części muzycznej nie zabraknie znakomitego jazzu. Ciekawie zapowiadają się występy saksofonisty i kompozytora jazzowego polskiego pochodzenia, zamieszkałego na stałe w Niemczech, Leszka Żądły. Wraz z zespołem, w którym gra m.in. Leszek Kułakowski (fortepian), wykona kompozycje z musicalu Krzysztofa Komedy „Wygnanie z raju” z końca lat 60. W trakcie koncertu będzie można posłuchać kompozycji zrekonstruowanych na podstawie rękopisów odnalezionych trzy lata temu w Holandii i zaaranżowanych w formie suity na kwartet jazzowy. Żądło wystąpi też z trio Sphere. Podczas Warszawy Singera zagrają także m.in. Włodzimierz Nahorny Trio, duet młodego pokolenia naszych jazzmanów Maciej Obara i Dominik Wania czy stworzone specjalne na okoliczność festiwalu trio Jachna/Wójciński/Szpura. Z kolei w rejony muzyki klezmerskiej przeniosą widzów członkowie nowojorskiej grupy The Klezmatics, która obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Na pewno warto zobaczyć też koncert kantoralny na oficjalne otwarcie festiwalu, podczas którego wystąpią Benzion Miller, Yaakov Lemmer, Tzudik Greenwald z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Warszawskiej Opery Kameralnej.
Część filmowa odbędzie się w kinie Iluzjon. Dla uczczenia 20. rocznicy śmierci Juliana Stryjkowskiego zostanie pokazana oparta na jego książce „Austeria”, jeden z najlepszych filmów w dorobku Jerzego Kawalerowicza. Przy okazji obchodów 50. rocznicy śmierci Jana Brzechwy Iluzjon pokaże cykl z Panem Kleksem.
Ciekawie zapowiada się również część „Czytelnia pisarzy żydowskich”, w której Janusz Gajos będzie czytał „Pieśń nad pieśniami” Szolema Alejchema, a Olgierd Łukaszewicz – „Monisz” Icchoka Lejbusza Pereca.
Jak co roku na placu Grzybowskim i ulicy Próżnej pojawią się uliczne stragany i kramy z pamiątkami. Nie zabraknie też żydowskiego jedzenia.
Warszawa Singera | 26.08-4.09 | FestiwalSingera.pl