Godzina czystej choreografii, seria niskobudżetowa, opera tańca. Festiwal Ciało/Umysł to niepowtarzalna okazja, żeby poznać to, co dziś jest ważne
w tańcu współczesnym. 15. jubileuszowa edycja rusza 30 września. Bilety są już w sprzedaży.
Festiwal Cialo/Umysł / Media

Na 15-lecie festiwalu organizatorzy przygotowali mocną dawkę wydarzeń. Jednym z najważniejszych będzie premiera „Audycji V” Kai Kołodziejczyk. Spektakl jest swego rodzaju operą ruchową z elementami sztuk wizualnych, muzyki (gwizdki, okaryny czy syreny), chórem komentującym wydarzenia, a nawet interaktywnymi animacjami reagującymi na dźwięk i ruch.
– Widowisko jest tak pomyślane, żeby odbierać je wszystkimi zmysłami. Angażuje publiczność i otwiera ją na nowe doznania. To realizacja awangardowego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., dotąd nie wykonywanego, w realiach technologicznych XXI w. Każde z wybranych przez nas przedstawień jest gratką nie tylko dla miłośników
i znawców tańca, lecz dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką – opowiada Edyta Kozak.

Festiwal Cialo/Umysł 2016 - plakat / Media

Podczas festiwalu polską premierę będzie miało przedstawienie „Sideways Rain”. To godzina czystej choreografii, z minimalistyczną muzyką. Na scenie zobaczymy 15 tancerzy w ciągłym ruchu.

– Ten spektakl będzie swego rodzaju esencją 15 lat naszego festiwalu”. To projekt międzynarodowej artystycznej współpracy brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho z 11 polskimi i 4 szwajcarskimi tancerzami. Takiej dawki tańca, ruchu i pędu w polskim tańcu współczesnym nie było – podkreśla Edyta Kozak.

Ciało/Umysł tworzy scenę dla niezależnej i dynamicznie rozwijającej się na świecie sztuki tańca. Przyciąga najciekawszych artystów z Polski oraz twórców zagranicznych.
– Dla wielu widzów to jedyna okazja, żeby zobaczyć to, co jest dziś ważne w tańcu, najnowsze nurty, trendy i techniki czy tendencje w choreografii – dodaje Edyta Kozak.

W programie festiwalu jest jeszcze jeden spektakl przygotowany specjalnie na jubileuszową edycję, nietypowy. „To jest gala” Martina Schicka, jeden z trzech elementów jego „Serii niskobudżetowej”, jest pełnym ironii spojrzeniem na celebrowanie gal, bankietów i wernisaży. W tym roku w czasie festiwalu zobaczymy jeszcze dwa przedstawienia z tego cyklu: performatywny start-up „Corporation, Incorporated” i performans wymiany „Technika dzielenia chleba”.

Festiwal stawia na różnorodność postaw artystycznych, stylów tańca i form wyrazu. Na przykład „Dziewiąta”, przedstawienie w wykonaniu słoweńskiej grupy Via Negativa, to przejmująca wizja szaleństwa cywilizacji, z majestatyczną IX symfonią Beethovena. Fabułę stanowi prawdziwa historia jednej z ras koni, poddanej modyfikacji genetycznej.
– To mocny spektakl. Widzowie dostają zatyczki do uszu i mogą wybrać, czy chcą słyszeć muzykę i wystrzały dobijania zwierząt – opowiada Edyta Kozak.

Festiwal Cialo/Umysł / Media

W programie 15. edycji festiwalu Ciało/Umysł znalazło się łącznie 9 przedstawień oraz spotkania z ich twórcami.

Festiwal Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października. Spektakle odbędą się w trzech miejscach: w Teatrze Studio, w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w zupełnie nowej przestrzeni.

– Po raz pierwszy zagościmy w Teatrze Nowym. To bardzo ważny punkt na kulturalnej mapie Warszawy, dlatego nie mogło tam zabraknąć wydarzenia prezentującego esencję tańca współczesnego. Obecność w Teatrze Nowym to nowa odsłona naszego festiwalu – mówi Edyta Kozak.

Bilety są już w sprzedaży. Można je kupić poprzez stronę internetową festiwalu oraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (m.in. sieci salonów Empik, Media Markt, Saturn). Od 5 września będą dostępne również w Teatrze Nowym oraz Teatrze Studio, a na godzinę przed spektaklem także w Centrum Sztuki Współczesnej.
Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł.

W ramach dotychczasowych 14 edycji festiwalu Ciało/Umysł w 29 miejscach w Warszawie odbyło się ponad 280 spektakli i wydarzeń, w których uczestniczyło łącznie ponad 20 tys. widzów.

Festiwal Ciało/Umysł

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku organizowany jest co roku, a towarzyszy mu wciąż zmieniający się temat przewodni. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia, w tym również wybitnych zagranicznych artystów, którzy często goszczą po raz pierwszy w Polsce.