Premiera choreo-opery "Sognando la morte" i pierwsze od 287 lat wystawienie widowiska Leonarda Vinciego "Semiramide riconosciuta" to część atrakcji II Festiwalu Oper Barokowych "Dramma per musica". Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-18 września w Warszawie.

"Festiwal Oper Barokowych +Dramma per musica+ otwiera drzwi do muzyki i retoryki baroku. Pokazuje zmysłowość tamtej epoki i zdolność jej artystów do grania na antypodach naszych uczuć" - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej współtwórczyni wydarzenia Lilianna Stawarz.

Wydarzenie zainauguruje premiera choreo-opery "Sognando la morte" (Śniąc o śmierci), powstałej pod kierownictwem Lilianny Stawarz. Widowisko - jak zapowiadają twórcy - jest "unikalnym wokalno-tanecznym dialogiem", które skupia się na tańcu śmierci - "jednym z najważniejszych tematów w sztuce barokowej". W przedstawieniu wystąpią autorka scenariusza Anna Radziejewska (mezzosopran), Jacek Tyski (taniec) oraz członkowie grupy Royal Baroque Ensemble.

W trakcie festiwalu zostanie zaprezentowana także opera neopolitańskiego kompozytora Leonarda Vinciego "Semiramide Riconosciuta". Widowisko to, jak podkreślają twórcy, nie było jeszcze współcześnie w całości wystawiane ani inscenizowane. Po 287 latach od premiery widzowie zobaczą operę dzięki włoskiemu klawesyniście Marco Vitalemu, który odtworzył partyturę z zachowanych manuskryptów dostępnych w archiwum w Mediolanie.

Przedstawienie o historii legendarnej babilońskiej władczyni przygotowali Marco Vitale (kierownik muzyczny), Ewelina Pietrowiak (scenariusz i reżyseria), Katarzyna Nesteruk (kostiumy) i Maciej Igielski (światła). W widowisku wystąpią m.in. Ingrida Gapova (Semiramide) i Karol Kozłowski (Scitalce) oraz orkiestra Royal Baroque Ensemble i Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorzy zaplanowali na czas festiwalu także dwa pokazy wystawionego w zeszłym roku w Teatrze Królewskim "Orlanda" (reż. Natalia Kozłowska), a także szereg wydarzeń muzycznych.

W programie są też koncerty, które będą okazją do spotkania z rzadko wykonywanymi kompozycjami mistrzów baroku, w tym m.in. Claudio Monteverdiego, Luigo Rossiego, Giacomo Carissimiego, Alessandra i Domenica Scarlattich, Antonio Vivaldiego i Georga Friedricha Haendla.

Utwory o miłości wykona podczas recitalu "Amor e qual vento" (Miłość jak wiatr) Dagmara Barny. W recitalu "Lamenty amorosi" (Lamenty miłosne) wystąpią z kolei Aleksandra Zamojska (sopran) oraz Lilianna Stawarz (klawesyn), Henryk Kasperczyk (chitarrone) i Marcin, Paweł i Piotr Zalewscy (viola di gamba).

Prócz tego usłyszymy oratorium "Antonio Caldara: Maddalena ai piedi di Cristo", w którym - pod batutą Lilianny Stawarz - wystąpią m.in. Olga Pasiecznik i Anna Radziejewska oraz Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej i grupa Musicae Antiquae Uniwersytetu Warszawskiego.

Festiwalowe występy będą się odbywały w dniach 2-18 września w Muzeum Łazienki Królewskie - Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii i Pałacu na Wyspie - oraz Kościele Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per Musica, Warszawska Opera Kameralna i Łazienki Królewskie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ambasador Republiki Włoskiej Alessandro De Pedys. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły dot. wydarzenia

PAP jest patronem medialnym festiwalu.