Skrzypek jazzowy Adam Bałdych wystąpi w sobotę na Rynku Starego Miasta w Warszawie w ramach XXII. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz Na Starówce. Muzykowi towarzyszyć będzie trio, prowadzone przez norweskiego pianistę Helge Liena.

Muzycy zaprezentują się w programie "Bridges". Bałdychowi akompaniować będzie trio pianisty Helge Liena, z kontrabasistą Frode Bergiem i perkusistą Perem Oddvarem Johansenem.

Międzynarodowym debiutem polskiego skrzypka - absolwenta bostońskiej Berklee College of Music oraz Akademii Muzycznej w Katowicach - była płyta "Imaginary Room", wydana w 2011 r. nakładem niemieckiej wytwórni ACT Music, w której swoje albumy wydawali tak uznani artyści jazzowi, jak m.in. Vijay Iyer, Esbjoern Svensson Trio, a także polski pianista Leszek Możdżer.

Płyta została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i jazzową prasę. "Imaginary Room" zdobyło także nagrodę niemieckiego przemysłu fonograficznego Echo Jazz 2013, otrzymała również nominacje do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii "Artysta roku - muzyka jazzowa". Skrzypek znalazł się w gronie najpopularniejszych polskich jazzmanów. W 2014 r. do sklepów trafił drugi album, nagrany dla ACT Music pt. "The New Tradition", nagrany we współpracy z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem.

Bałdych jest laureatem nagród krajowych konkursów, występował na największych festiwalach jazzowych w Polsce. Koncertował m.in. w Dżakarcie, Saragossie, Lipsku, Berlinie, Montreux i Londynie.

Podczas koncertu w ramach warszawskiego Jazzu Na Starówce, Bałdych wykona materiał ze swojej ostatniej płyty, wydanej w 2015 r. "Bridges", nagranej z towarzyszeniem grupy Helge Liena, którego brzmienie porównuje się z triami, prowadzonymi przez takich pianistów jak Brad Mehldau, Bill Evans i Keith Jarrett. Estetyka pracy Bałdycha to mieszanka jazzu, folku i wpływu muzyki popularnej - na albumie, poza kompozycjami autorskimi, znalazła się także jazzowa interpretacja przeboju angielskiej grupy trip-hopowej Massive Attack pt. "Teardrop".

Helge Lien Trio rozpoczęło swoją działalność w 2001 r., wraz z ukazaniem się debiutanckiej płyty "What Are You Doing the Rest of Your Life" w 2001 r. Nagrana z polskim skrzypkiem "Bridges" to dziewiąta pozycja w dyskografii skandynawskiego zespołu.

Festiwal Jazz na Starówce potrwa do 27 sierpnia, koncerty odbywają się w soboty na Rynku Starego Miasta w Warszawie. W tym roku dla warszawskiej widowni zagra jeszcze Antonio Serrano Flame and Co. Quartet.

Szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony Jazzu Na Starówce dostępne są na stronie internetowej festiwalu - www.jazznastarowce.pl