Zespoły folklorystyczne z Polski i Europy wezmą udział w rozpoczynającym się w niedzielę w Wielkopolsce XVI Światowym Przeglądzie Folkloru Integracje. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Kontrasty”, wstęp na wszystkie występy jest wolny.
Reklama

Do 21 sierpnia na scenach całego regionu występować będą zespoły z Czech, Irlandii Północnej, Rumunii, Serbii, Tajwanu i Polski. Na występy, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie dotrą reprezentanci Turcji. Wydarzenie zakończy koncert finałowy „Muzyka w folklorze świata – Kontrasty” w Scenie Parowozownia w Poznaniu.

Gospodarzem wydarzenia jest Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Występy i warsztaty taneczne dla dzieci odbywać się będą w Poznaniu, Kostrzynie, Swarzędzu, Lesznie, Wągrowcu, Wronkach, Grodzisku Wielkopolskim i w Luboniu.

"W tym roku zaprosiliśmy zespół +Lidova muzika z Chrastu+ z Czech, to jedna z niewielu grup, która wykonuje piosenki ludowe Łużyczan. Udało nam się zaprosić zespół +Trim the Velvet+ z Irlandii, o co zabiegaliśmy od lat. Poza tym zaprosiliśmy zespół +Dimitrije Tucovic+ z Serbii – z wieloletnią tradycją i dużą rozpiętością wiekową, bo tam występują zarówno dzieci, jak i seniorzy. Do nas przyjedzie grupa studencka" – powiedziała w imieniu organizatorów Małgorzata Maćkowiak.

Do Wielkopolski przybędzie też zespół folklorystyczny "Timisul" z Rumunii i grupa artystyczno-kulturalna "Joy Dance" z Tajwanu. Polskę, poza gospodarzami, reprezentował będzie też Zespół Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy". "Zaprosiliśmy też zespół z Turcji, jednak jego przyjazd został ostatecznie zablokowany przez turecki rząd. Ze względu na sytuację panującą w tym kraju nie uda mu się dotrzeć do Polski" – podała Maćkowiak.

Na oficjalne rozpoczęcie wydarzenia w stolicy Wielkopolski złoży się w poniedziałek msza ekumeniczna, korowód zespołów ulicami Poznania a także koncert inauguracyjny "Biesiada ludowa" w parku Wilsona.

Światowy Przegląd Folkloru organizowany jest od 2001 roku. Ambicją organizatorów jest prezentowanie poznaniakom i mieszkańcom wielkopolskich miejscowości folkloru z różnych stron świata. Ważne jest też pokazanie, że kultura ludowa może być atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy.

"Tegorocznej edycji festiwalu przyświecać będzie hasło "Kontrasty", bo chcemy pokazać Wielkopolanom, że folklor można konsumować na różne, niekonwencjonalne sposoby" – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Dariusz Majchrowicz. Jak wyjaśnił, z hasłem współgra miejsce organizacji koncertu wieńczącego całe przedsięwzięcie.

Finałowy koncert w Scenie Parowozownia to jedno z pierwszych wydarzeń artystycznych odbywających się na terenie dawnej poznańskiej parowozowni, która w przyszłości ma stać się siedzibą teatru akrobatycznego. Jak zapowiedzieli organizatorzy, industrialna, kolejowa przestrzeń pokaże podczas zaplanowanego wieczorem wydarzenia swoje nowe oblicze. Na nieodpłatny koncert publiczność będzie mogła dojechać pociągiem Kolei Wielkopolskich z Dworca Letniego w Poznaniu.

Tradycyjnym elementem Przeglądu jest turniej sportów tradycyjnych. Na poznańskiej Malcie prezentowane będą gry tradycyjne z różnych zakątków świata, odbędą się też mistrzostwa gry w pierścieniówkę - pochodzącą z Kaszub najstarszą polską zabawę.