Ponad 300 młodych twórców zaprezentuje się w Świnoujściu podczas 46. Fama Gaz-System Terminal Sztuki, który rozpocznie się w 15 sierpnia. W programie znalazło się przeszło 100 koncertów, spektakli, happeningów, wystaw i spotkań literackich.

Jak powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Szczecinie dyrektor programowa Famy Alicja Sawicka, festiwal to spotkanie debiutujących artystów, twórców awangardowych, a także studentów szkół artystycznych, którzy przez blisko dwa tygodnie będą szkolić swój warsztat.

"Nie chcemy być festiwalem, gdzie artyści tylko do nas przyjeżdżają, grają i odjeżdżają, ale takim, gdzie dochodzi do współpracy między nimi. Udział w warsztatach zakończą projekty finałowe: koncert sekcji wokalnej, wystawy sekcji fotograficznej oraz sztuk wizualnych" - dodała.

"Fama w tym roku przybrała nazwę Terminal Sztuki" - podkreślił prezes zarządu Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art Bogusław Bojczuk. "Chcielibyśmy, by festiwal pełnił funkcje podobne do świnoujskiego terminalu, który z jednej strony koncentruje gaz, z drugiej - go rozsyła. To na Famie krystalizowały się osobowości artystyczne, tworzyły się nowe nurty, dawano możliwość konfrontacji młodych artystów z rówieśnikami. To pozwalało im dojrzeć. Mamy nadzieję tę funkcję kontynuować" – zapowiedział.

W programie tegorocznej edycji Famy znalazły się m.in. spotkania z autorami, którzy poruszają w swojej twórczości temat "wyspy". Gośćmi będą Maciej Wasielewski, Dionisios Sturis oraz Marcin Kącki. Podczas festiwalu młodzi poeci i prozaicy będą pracować nad własnym warsztatem pisarskim z Dariuszem Foksem.

Zaplanowano także 3 koncerty premierowe: projekt muzyczny pianisty Szymona Wójcińskiego "Andriej Wyszyński. Przemówienia sądowe", "Opowieści o bezsennej nocy", czyli kompozycja stworzoną przez Candelarie Saenz Valiente, oraz "Wariacje Kolbergowskie", gdzie Kapelę Maliszów, Orkiestrę Smyczkową Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina poprowadzi dyrygent Adam Klocek.

Gościem specjalnym świnoujskiego festiwalu będzie Piotr Banach. Założyciel zespołu Hey i Indios Bravos wystąpi z Katarzyną Sondej jako duet BaiKa. Na scenie pojawi się również ubiegłoroczny laureat Famy Michał Kempa, który zaprezentuje się z Sekcją Muzyczną Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn.

Fama tradycyjnie od lat wypełnia kilkadziesiąt miejsc w całym Świnoujściu. Artystyczne wydarzenia będzie można gościć w tym roku m.in. na podwórkach, w sklepach, czy mieszkaniach.

Młodzi artyści powalczą także o nagrody przyznawane na festiwalu. Najwyższą nagrodą liczącą 8 tys. zł jest Tryton, przyznawany przez prezydenta Świnoujścia dla największej osobowości artystycznej festiwalu. Trójząb Neptuna (8 tys. zł) zostanie przyznany najlepszemu wydarzeniu przez zachodniopomorskiego marszałka. Poza nimi do przyznania jest także dziewięć innych.

Tegoroczną edycję Famy zakończy 27 sierpnia koncert "Wiwaty i kwiaty" wyreżyserowany przez Władysława Sikorę i Jarosława Sobańskiego, twórców związanych z polską sceną kabaretową.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Historię świnoujskiego festiwalu tworzą takie osoby i grupy jak Magda Umer, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Agnieszka Duczmal, Jan Sawka, Jacek Kleyff, Krzysztof Knittel, Grzegorz Ciechowski, Olga Lipińska, Renata Przemyk, Maciej Stuhr, Kinga Preis, zespół Raz Dwa Trzy, Teatr Ósmego Dnia, Salon Niezależnych, Kabaret Potem. Festiwal odbywa się od 1965 roku.

Organizatorami tegorocznej Famy są: Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma-Art oraz miasto Świnoujście.