Koncerty "Jimek+" z udziałem Radzimira Dębskiego i gości oraz "Kilar+" poświęcony muzyce kompozytora Wojciecha Kilara - to najważniejsze wydarzenia artystyczne rozpoczynającego się w sobotę w Gdańsku VIII Festiwalu Solidarity of Arts (Solidarność sztuk).

"Tradycyjnie festiwal odbywa się w sierpniu, miesiącu kojarzonym z powstaniem +Solidarności+, w ten sposób po raz kolejny nawiązujemy do tej rocznicy. Ideą festiwalu jest też integracja różnego rodzaju sztuk takich jak muzyka, film i multimedialne formy twórczości. Tego typu festiwalu, który łączyłby tyle różnych nurtów sztuki, nie ma w Polsce" - powiedziała w czwartek PAP rzecznik prasowy Solidarity of Arts, Beata Dunajewska.

"Jimek+" to koncert, do którego 29-letni muzyk i kompozytor Radzimir Dębski (jako producent muzyczny występujący pod pseudonimem Jimek), zaprosił różnych wykonawców z Polski i zagranicy.

Widowisko "Jimek+" to pomysł zaprezentowania współpracy największych legend polskiej sceny hip-hopowej w oprawie symfonicznej oraz jazzowej. Podczas koncertu usłyszeć można będzie m.in. wykonanie „Hip-Hop History Orchestrated by Jimek” oraz utwory z płyty "Jimek/Miuosh/NOSPR 2015".

Na trzech scenach ustawionych przed siedzibą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka zabrzmi również materiał własny zaproszonych gości i gwiazd z zagranicy, w tym muzyka z najnowszej płyty Kenny'ego Garretta "Do Your Dance", której premiera odbyła się 8 lipca tego roku.

Urodzony w 1960 r. w Detroit Kenny Garrett uważany jest za największego wirtuoza saksofonu altowego swojego pokolenia i jednego z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych od czasów Charliego Parkera. W wieku 18 lat zaczął regularnie występować w orkiestrze Duke’a Ellingtona, a międzynarodową sławę przyniosła mu współpraca z Milesem Davisem. W swoim dorobku ma 18 solowych albumów, sześć nominacji oraz jedną nagrodę Grammy - z 2010 r. za album "Five Peace Band – Live" nagrany m.in. z Chickiem Coreą i Johnem McLaughlinem. Artysta wystąpi w Gdańsku ze swoim zespołem The Kenny Garrett Quintet.

Podczas koncertu "Jimek+" wystąpi również Alune Wade Quintet. Założyciel tej grupy Alune Wade urodził się w Dakarze, stolicy Senegalu, w 1978 roku. Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych afrykańskich gitarzystów basowych, a oprócz tego autorem i kompozytorem, wokalistą oraz producentem.

Kolejnym zagranicznym wykonawcą podczas sobotniego koncertu będzie Naturally 7. To siedmioosobowa grupa wokalna założona w 1999 r. w Nowym Jorku, łączy R&B, pop, soul i beatboxing. Ich głosy wiernie naśladują brzmienie większości znanych instrumentów. Towarzyszą na trasach koncertowych Michaelowi Buble, występowali jako gość specjalny Coldplay oraz w duecie z Ludacrisem na najnowszej studyjnej produkcji Quincy’ego Jonesa.

Wśród rodzimych artystów do koncertu "Jimek+" zaproszeni zostali Łona, Webber & The Pimps, Miuosh, Kaliber 44 oraz Kapela Maliszów.

Łona i Webber to pochodzący ze Szczecina duet, w skład którego wchodzą raper Adam “Łona” Zieliński i producent Andrzej “Webber” Mikosz. W tym roku mija 15 lat od wydania płyty “Koniec żartów” – oficjalnego debiutu zespołu.

Miuosh to urodzony w Katowicach w 1986 r. Miłosz Paweł Borycki. Ten należący do czołówki polskiego hip-hopu muzyk ma w swoim dorobku dziewięć albumów, z których najbardziej znane to "Piąta strona świata" (2011), tytułem bezpośrednio nawiązujący do powieści Kazimierza Kutza oraz "Prosto przed siebie" (2012).

Kaliber 44 to pionierzy i legenda polskiego hip-hopu. Grupa powstała w 1994 roku. Jej albumy określane są mianem kultowych, a koncerty przyciągają rzesze fanów.

Kapela Maliszów jest rodzinnym zespołem z Beskidu Niskiego założonym przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Grupa inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, tj. okolic powiatu gorlickiego.

Podczas koncertu "Jimek+" zagra Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR), która powstała w 1935 r. w Warszawie z inicjatywy Grzegorza Fitelberga. W 1945 r. reaktywowała się w Katowicach. Orkiestra występowała niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i w krajach Zatoki Perskiej.

W tym samym miejscu, gdzie odbędzie się "Jimek+" w niedzielę i także na trzech scenach zaplanowano koncert "Kilar+", poświęcony muzyce wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara (1932-2013).

Publiczność usłyszy dzieła twórcy obejmujące muzykę klasyczną i filmową, tę drugą również w jazzowych aranżacjach. W repertuarze koncertu jest m.in. "Mazur" (z filmu „Zemsta”, reż. Andrzej Wajda), "Pieśń o Małym Rycerzu" („Przygody Pana Michała”, reż. Jerzy Hoffman), "Walc" („Ziemia Obiecana”, reż. Andrzej Wajda) i "The Party" („Drakula”, reż. Francis Ford Copolla).

Wystąpią pianiści Beata Bilińska i Kuba Stankiewicz oraz dyrygenci Jerzy Maksymiuk, Mirosław Jacek Błaszczyk oraz Wojciech Rajski, którzy poprowadzą w kolejności - Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Polską Filharmonię Kameralną Sopot.

21 sierpnia w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert pt. "Solidarność kultur – kultura solidarności" z udziałem muzyków z Armenii, Rosji, Serbii, Turcji, Syrii i Polski, którzy zaprezentują repertuar klasyczny i ludowy.

Sześć dni później (27 sierpnia) w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) wystąpi Kronos Quartet. To założony w 1973 r. przez Davida Harringtona kwartet smyczkowy ze Stanów Zjednoczonych specjalizujący się we współczesnej muzyce klasycznej. W swoim dorobku ma ponad 50 własnych albumów, muzyka tego zespołu pojawia się też na ponad 30 albumach takich wykonawców jak Faith No More, Nelly Furtado, Amon Tobin czy Don Walser.

W programie tegorocznego Solidarity of Arts znalazł się także przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego (1941-1996) pod hasłem „Podwójne życie Kieślowskiego“ wraz z debatami o twórczości reżysera. Pokazane zostaną jego dokumenty m.in. "Pierwsza Miłość", "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Szpital" oraz filmy fabularne: "Spokój", "Amator", "Przypadek" "Dekalog: Krótki film o zabijaniu", "Podwójne życie Weroniki" oraz "Trzy kolory: Czerwony". O dorobku Kieślowskiego będą mówić m.in. Krzysztof Piesiewicz, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr i Mirosław Baka. Pokazy i dyskusje odbędą się w dniach 13, 17 i 18 sierpnia w ECS.

19 sierpnia w Dworze Artusa odbędzie się natomiast uroczystość wręczenia Neptunów, przyznawanych od 2006 r. przez prezydenta Gdańska. Laur ten trafia do polskich i zagranicznych twórców, którzy pozostawiają trwały ślad w historii miasta. W tym roku nagrodę tę otrzymają: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka Ewa Ewart, kompozytor i klarnecista Paweł Mykietyn oraz b. dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

W poprzednich latach Neptuny otrzymali m.in. Stefan Chwin, Andrzej Dudziński, Jacek Fedorowicz, Andrzej Fidyk, Przemysław Gintrowski, Janusz Głowacki, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Krystyna Janda, Jan A.P. Kaczmarek, Maja Komorowska, Antoni Krauze, Konstanty Andrzej Kulka, Marcel Łoziński, Wojciech Marczewski, Leszek Możdżer, Krzysztof Penderecki, Jerzy Radziwiłowicz, Anda Rottenberg, Volker Schloendorff, Joanna Szczepkowska, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz.

Organizatorami festiwalu Solidarity of Arts są samorząd województwa pomorskiego, miasto Gdańsk, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Europejskie Centrum Solidarności, Polska Filharmonia Bałtycka oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.