Jak informują jego organizatorzy wystawa nawiązuje do tradycji Salonów Sztuki, które odbywały się na przełomie XIX i XX w. w Łodzi. W tym roku pokazanych zostało ponad 100 prac z zakresu m.in. malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii, rzeźby i designu. Ekspozycja została zdominowana jednak przez malarstwo - głównie realistyczne, przedstawieniowe, z nawiązaniem do surrealizmu i pop-artu.
Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców to kolejna edycja wydarzenia, które ma na celu promocję artystów-plastyków związanych z Łodzią zarówno poprzez uczelnię, którą ukończyli, jak i miejsce aktywności artystycznej.
Organizatorzy przekonują, że idea stworzenia cyklicznego Salonu jest pierwszym tego typu wydarzeniem, na taką skalę prezentującym dorobek młodego, łódzkiego środowiska artystycznego. Według nich wystawa "umożliwia dostęp do najnowszych trendów w kulturze Łodzi i może być szansą zapoznania się z aktualnymi trendami panującymi w sztuce najnowszej".
Wystawa, która prezentowana jest w Galerii Bałuckiej, czynna będzie do 28 sierpnia.
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, powołana została wiosną 1945 roku, jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Łodzi. Od 1976 r. uczelnia mieści się w gmachu zaprojektowanym przez Bolesława Kardaszewskiego, stanowiącym jedyny w Polsce przykład kompleksu zrealizowanego na potrzeby współczesnej, wielowydziałowej uczelni artystycznej. W 1996 szkoła otrzymała status Akademii Sztuk Pięknych.
Obecnie ASP kształci studentów na pięciu wydziałach: grafiki i malarstwa, tkaniny i ubioru, wzornictwa i architektury wnętrz, rzeźby i działań interaktywnych oraz sztuk wizualnych.