Ogromna pralka "Frania" i wielki syfon do wody sodowej zagościły m.in. na ulicach Łodzi w ramach projektu Uniqa Art, promującego sztukę w przestrzeni miejskiej. Do końca roku łodzianie obejrzą jeszcze sześć realizacji artystycznych wpisanych w krajobraz miasta.

Autorem pierwszych prac zrealizowanych w ramach międzynarodowego projektu jest szczeciński malarz, muralista, konstruktor instalacji przestrzennych i fotograf występujący pod pseudonimem Lump.

Obiekty takie, jak gigantyczna pralka "Frania", która stanęła przy ul. Piotrkowskiej 103, wielki syfon do wody sodowej na pl. Wolności czy węgierska kawiarka przed domem handlowym "Magda" - to elementy projektu "Kingsajz", w którym artysta - wykorzystując słupy ogłoszeniowe i efekt przeskalowania – tworzy surrealistyczne instalacje artystyczne.

Według dyrektora artystycznego projektu Uniqa Art Łódź Michała Bieżyńskiego, Lump to jeden z niewielu polskich artystów związanych z nurtem street artu, który swoimi działaniami wykracza poza płaszczyznę malarstwa ściennego.

"Twórczość Lumpa ma nie być sztuką pisaną przez +duże S+, do której usilnie trzeba dopisywać skomplikowaną ideologię. Celem +Kingsize’u+ jest po prostu dobra, ale wysmakowana i inteligentna zabawa, żonglująca prostymi symbolami. Te instalacje nie zabiegają o atencję jaskrawością oraz natężeniem kolorów, a zabieg przeskalowania tworzy nieoczywisty, subtelny +zgrzyt+ w codziennym, często dość bezrefleksyjnym poruszaniu się po mieście" – mówi Bieżyński.

Sześć nietypowych obiektów pojawiło się w przestrzeni miejskiej z okazji obchodzonych w ten weekend 593. Urodzin Łodzi. Cykl instalacji to pierwsza realizacja w ramach międzynarodowego projektu Uniqa Art Łódź realizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, którego celem jest stworzenie swoistej galerii sztuki w przestrzeni miejskiej.

Planuje się, że do końca roku na ulicach Łodzi powstanie w sumie sześć realizacji plastycznych stworzonych przez artystów z Polski, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Mają się wśród nich znaleźć m.in. instalacje stworzone z książek, z brezentu, rzeźba, mural z elementami ceramiki, luster i szkła.

Jak deklarują autorzy projektu, jednym z ich celów jest pokazanie, że obok murali – w przestrzeni Łodzi jest już ponad 50 obrazów naściennych wykonanych przez uznanych twórców z całego świata – w krajobraz miasta mogą wpisać się także inne formy artystyczne.