Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu, który potrwa od 24 do 30 października, jest "intensywność", rozumiana jako pasja i niesłabnące zaangażowanie w literaturę. Każdy dzień będzie przebiegał pod innym hasłem: "Języki", "Wiary-Niewiary", "Emocje", "Krajobrazy", "Napięcia", "Zmysły".

"Ósma edycja Festiwalu Conrada przyciągnie do Krakowa prawdziwe gwiazdy literackiego świata. Czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Richardem Flanaganem i Michaelem Cunninghamem, do Krakowa przyjedzie także najmłodsza laureatka Nagrody Bookera Eleanor Catton i Geza Roehrig – wybitny pisarz i aktor znany z głównej roli w nagrodzonym Oscarem filmie +Syn Szawła+" – mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

W programie Festiwalu Conrada znajdą się spotkania z pisarzami, koncerty, pasmo filmowe, wydarzenia adresowane do wszystkich grup wiekowych, w tym do dzieci i seniorów, a także dyskusje branżowe. Równolegle w Krakowie odbywać się będą jubileuszowe 20. Targi Książki.

Program festiwalu zostanie podany we wrześniu.

Richard Flanagan, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy australijskich, aż 12 lat pracował nad powieścią "Ścieżki północy", opisującą losy australijskich żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Książkę poświęcił ojcu, który jako jeniec wojenny na Syjamie budował birmańską Kolej Śmierci. W 2014 r. otrzymał za nią prestiżową w świecie literatury anglojęzycznej nagrodę Man Booker Prize. Flanagan jest też autorem powieści "Klaśnięcie jednej dłoni", na podstawie której nakręcił film nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie i współautorem scenariusza do filmu "Australia" Baza Luhrmana, w którym wystąpili Hugh Jackman i Nicole Kidman. Za jego najlepszą powieść uchodzi "Williama Goulda księga ryb", przetłumaczona na wiele języków i nagrodzona prestiżową Commonwelth Writers’ Prize.

Amerykanin Michael Cunningham znany jest przede wszystkim za sprawą bestsellerowej, nagrodzonej Pulitzerem powieści "Godziny", inspirowanej życiem i twórczością Virginii Woolf. W ekranizacji "Godzin" wystąpiła plejada gwiazd, m.in. Meryl Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore, a także Ed Harris. Na ekran przeniesiona została także jego powieść "Dom na krańcu świata".

Nowozelandzka pisarka kanadyjskiego pochodzenia Eleanor Catton, dzięki powieści "Wszystko, co lśni" została najmłodszą laureatką Nagrody Bookera w historii. 832-stronicowe dzieło jest najdłuższym zwycięskim utworem w dziejach tej nagrody.

Geza Roehrig znany jest polskiej publiczności przede wszystkim jako odtwórca głównej roli w głośnym filmie fabularnym "Syn Szawła". W latach 80. był muzykiem undergroundowym, frontmanem zakazanego punkowego zespołu Huckleberry, którego koncerty często były przerywane przez władze komunistyczne. Aby je zmylić, zespół koncertował pod różnymi nazwami. Roehrig studiował filologię polską, a potem reżyserię na budapesztańskim Uniwersytecie Filmowym i Teatralnym w klasie Istvana Szabo. Przez jakiś czas mieszkał w Jerozolimie, ale w 2000 roku przeprowadził się do Nowego Jorku. Wydał po węgiersku kilka tomików poezji i jedną powieść. W Polsce ukazała się jego książka "Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie".

Zwieńczeniem Festiwalu Conrada będzie Gala Nagrody Conrada, podczas której po raz drugi nagrodzony zostanie najlepszy ubiegłoroczny debiut prozatorski. Zwycięzca oprócz statuetki, otrzyma 30 tys. zł i będzie mógł skorzystać z miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie. Lista pięciu nominowanych pisarzy zostanie ogłoszona we wrześniu, laureata wybierze festiwalowa publiczność. W ubiegłym roku nagrodę zdobyła Liliana Hermetz za powieść "Alicyjka".

Organizatorami Festiwalu Conrada są miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Strona festiwalu >