Piętnaście animowanych komiksów przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na podstawie rozmów z powstańcami znajdujących się w Archiwum Historii Mówionej, można zobaczyć od czwartku na wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawa "Akcja +Animacja+" jest jednym z pierwszych wydarzeń zaplanowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu zrywu.

"Od pięciu lat współpracujemy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych. Jej studenci na początku roku akademickiego otrzymali zadanie, by na podstawie rozmów z powstańcami znajdujących się w naszym Archiwum Historii Mówionej narysowali, a potem zanimowali komiks" - opowiadał PAP autor koncepcji wystawy Jan Radziukiewicz.

Prace powstały pod kierunkiem dr. Piotra Nowińskiego, mgr. Rafała Masłyka i mgr. Mateusza Szewczyka w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Urządzenia Mobilne. "I pod koniec roku akademickiego zaczęły one przychodzić do Muzeum. I mimo że nie planowaliśmy ich prezentować na wystawie - okazało się, że te komiksy są bardzo ciekawe i warto je pokazać w naszym muzeum" - powiedział Radziukiewicz.

Reklama

W prezentowanych pracach rysunki wykonano zarówno techniką tradycyjną, jak i cyfrową. Animacje i specjalne efekty wizualne to wynik, jak wyjaśnił, zastosowania aplikacji do zaawansowanych technik wideo i narzędzi do grafiki 3D. Dodatkowym elementem jest udźwiękowienie obrazu.

Na wystawie można będzie zobaczyć 15 wybranych przez Muzeum prac, które zostaną zaprezentowane na telewizorach i rzutnikach. Towarzyszyć im mają proste elementy graficzne. "Prace wykonali studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów, gdzie przeważnie kształcą się osoby mające już jakieś doświadczenie rysunkowe. Niektórzy z nich są naprawdę bardzo utalentowani" - podkreślił autor koncepcji wystawy.

"Obecnych studentów dzielą 72 lata od wydarzeń powstania, jednak ich zrozumienie emocji, jakie towarzyszyły ich rówieśnikom z tamtego okresu, jest bardzo dobre. Tutaj ta młodość autorów komiksów okazała się dużą zaletą. Większość z nich także bardzo uważnie przesłuchała wywiady z powstańcami i starannie wybrali fragmenty, które wykorzystali w pracach. Widać w nich także emocje, które towarzyszyły studentom, umożliwiające im jak sądzę również nowe spojrzenie na historię zrywu" - dodał Radziukiewicz.

Wystawa "Akcja +Animacja+" ma być dostępna dla zwiedzających od czwartku do początku października, kiedy przypada 72. rocznica zakończenia Powstania.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.