Do 31 lipca br. można wysyłać zgłoszenia do konkursu "Książka Historyczna Roku" na najlepsze publikacje poświęcone historii Polski w XX w. - ogłosiły Instytut Pamięci Narodowej, TVP, Polskie Radio i Narodowe Centrum Kultury.

To już dziewiąta edycja konkursu "Książka Historyczna Roku", którego celem jest popularyzowanie dziejów Polski XX w. i krzewienie czytelnictwa książek historycznych.

Nagroda im. Oskara Haleckiego w konkursie "Książka Historyczna Roku" przyznawana jest w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. Laureaci nagrody zostaną wyłonieni w trzech etapach.

Zgłoszenia oraz książki są przyjmowane do 31 lipca.

W pierwszym etapie powołane przez organizatorów ośmioosobowe jury wybierze spośród nadesłanych książek te, które spełniają wymagania określone w regulaminie. W jury zasiadają: prof. dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Antoni Dudek, dr hab. Jan Jacek Bruski, prof. dr hab. Mieczysław Ryba, dr Piotr Gontarczyk, prof. dr hab. Jan Rydel oraz prof. dr hab. Bożena Szaynok.

W drugim etapie jury wybierze maksymalnie 10 książek z każdej kategorii, natomiast w trzecim swoich zwycięzców wskażą zarówno jurorzy, jak i czytelnicy.

Od 1 do 31 października 2016 r. w każdy będzie mógł wybrać – drogą internetowego głosowania – najlepsze książki w obydwu kategoriach.

Laureaci dostaną statuetki i nagrody pieniężne. Fundatorami nagród są organizatorzy: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i dołączające w tym roku do współorganizatorów Narodowe Centrum Kultury.

Do konkursu mogą być zgłaszane książki oraz publikacje elektroniczne (e-booki) wydane w języku polskim po raz pierwszy między 1 stycznia 2015 r. a 30 czerwca 2016 r. Prawo zgłaszania książek do konkursu mają wydawnictwa oraz rektorzy wyższych uczelni. Wydawca może zgłosić maksymalnie trzy tytuły, rektor – jeden.

Więcej informacji o konkursie, w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy do pobrania, można znaleźć na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl.

W ubiegłym roku laureatami ósmej edycji konkursu zostali Kazimierz Krajewski za pracę "Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej 1939-1945" oraz Igor Janke za "Twierdza. Solidarność walcząca - podziemna armia". Nagrodę czytelników zdobyli Maciej Gawlikowski, Mirosław Lewandowski i Agata Mirek.

Patron konkursu, Oskar Halecki (1891-1973) był historykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1939 r. przebywał na emigracji. Był dyrektorem i prezesem Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku. Wykładał na uniwersytetach amerykańskich. Zajmował się dziejami średniowiecznymi Polski oraz historią Europy Środkowo-Wschodniej. Do 1989 r. jego książki nie były wydawane w Polsce.