Jarocin Festiwal | Jarocińskie festiwale odrodziły się w 2005 i odbywają do dziś. Organizatorzy postawili wtedy nie tylko na młode polskie zespoły rockowe oraz zasłużone gwiazdy naszej sceny, ale też artystów zagranicznych. Do tej pory zagrali chociażby Peter Murphy z Bauhaus, Editors i Apocalyptica. W tym roku także postawiono na podobny miks.
Najpierw, czyli od początku lat 70., odbywały się w Jarocinie Wielkopolskie Rytmy Młodych. Można było wtedy usłyszeć na żywo m.in. zespół Anawa z Andrzejem Zauchą, Hannę Banaszak czy Tadeusza Nalepę. W czerwcu 1980 roku odbył się pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji, na którym wystąpili chociażby Maanam i Dżem. Po kilku latach impreza zmieniła nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych. W nowej rzeczywistości, na przełomie lat 90. i pierwszej dekady XXI wieku, została zawieszona (odbyła się tylko jedna edycja w 2000 roku). Odrodziła się jednak w 2005 i odbywa do dziś. Organizatorzy postawili wtedy nie tylko na młode polskie zespoły rockowe oraz zasłużone gwiazdy naszej sceny, ale też artystów zagranicznych. Do tej pory zagrali chociażby Peter Murphy z Bauhaus, Editors i Apocalyptica. W tym roku także postawiono na podobny miks.
Pierwszego dnia (7.09) gwiazdą będzie amerykański zespół metalowy Five Finger Death Punch. Przed nimi wystąpią m.in. TSA, Luxtorpeda i rockowa formacja z Malty, Red Electrick. Głównym punktem drugiego dnia będzie z kolei koncert The Prodigy. Brytyjski zespół słynie ze znakomitych, szalonych występów, podczas których porywa swoimi energetycznymi hitami typu „Breathe”, „Firestarter” i „Smack My Bitch Up”. Tego dnia koncerty dadzą też Kobranocka, Sweet Noise i Nowsza Aleksandria, czyli projekt Drivealone i Katarzyny Nosowskiej. Przypomną oni legendarną płytę Siekiery „Nowa Aleksandria” sprzed 30 lat. Sobota na festiwalu to już kanadyjski D.O.A. z niemal 40-letnim stażem, Acid Drinkers ze specjalnym koncertem „Motorhead Tribute” oraz legenda metalu Slayer.
W line-upie festiwalu nie zabrakło też wielu młodych kapel oraz imprez pozakoncertowych. Już 6 lipca odbędą się pokaz dokumentu, koncert oraz debata „Jarocin – rozmowa o etosie, buncie i wolności”. Film będzie można zobaczyć codziennie do 10 lipca. 8 lipca będzie z kolei specjalnym Dniem Republiki. W Spichlerzu Polskiego Rocka odbędzie się m.in. koncert Half Light „Nowe orientacje” oparty na kompozycjach z legendarnego debiutu Republiki „Nowe sytuacje”. Szczegółowy program na JarocinFestiwal.pl.
Jarocin Festiwal | 7–9 lipca 2016