Kwartet Henri Texier Hope wystąpi w ramach cyklu Światowa Scena Jazzarium w piątek 24 czerwca w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. "Francuzi grają muzykę miłą, melodyjną z mnóstwem cytatów i odniesień" - mówi organizator koncertu Mariusz Adamiak.

Zespół wystąpi w składzie: basista Henri Texier, perkusista Louis Moutin, Sebastien Texier grający na saksofonie altowym i klarnecie altowym oraz Francois Corneloup - na saksofonie barytonowym.

"To muzycy eksperymentatorzy, niekiedy bezkompromisowi, a czasami wrażliwi jak poeci. Można mówić o wielkiej samoekspresji ich muzyki, ale też o sile jej przekazu subiektywnych odczuć kompozytora lub wykonawcy. Grają jazz z wpływami z różnych stron świata. Przewijają się pomiędzy wieloma gatunkami. Jest to bardzo melodyjna muzyka z mnóstwem odniesień, cytatów. Miła do słuchania, tak jak i lider zespołu Henri Texier, jest bardzo miłym, ujmującym człowiekiem. I taka atmosfera panuje potem na scenie" - powiedział PAP organizator koncertu Mariusz Adamiak.

Liderem grupy jest Henri Texier, muzyk, którego kariera jest określana, jako jedna z „najbardziej symbolicznych i najbogatszych" na europejskiej scenie jazzowej. Jest znany ze swego zamiłowania do eksperymentów muzycznych.

Henri Terier, rocznik 1945, już jako nastolatek odkrył magię jazzu, porzucając naukę gry na fortepianie na rzecz kontrabasu. Wprowadzony do świata paryskich klubów przez Daniela Humaira, grywał z mistrzami, takimi jak Bud Powell, Kenny Clarke, Lee Konitz czy Dexter Gordon.

Razem z Philem Woodsem i jego zespołem European Rhythm Machine oraz Aldo Romano stworzył grupę grającą rock progresywny Total Issue. Ten uznany solista i kompozytor współpracował z wieloma utalentowanymi twórcami, m.in.: Joe Lovano, Johnem Abercrombie, Stevem Swallowem, Billem Frisellem, Francesco Bearzatti, Louisem Moutinem. Koncertował w Europie, Afryce, Japonii, Indiach, Kanadzie, na Bliskim Wschodzie i w USA, gdzie występował m.in. na festiwalu Newport Jazz Festival.

Jego muzyka rozbrzmiewała w filmach, np. Bertranda Taverniera, w telewizji i teatrze, podczas pokazów tańca, wieczorów poezji, a nawet w cyrku; towarzyszyła również wystawom sztuk plastycznych czy fotografii.

Z Sébastienem Texierem, Manu Codjią, Christophem Marguetem i komikiem Frédérikiem Pierrotem stworzył przedstawienie „teatru jazzowego” Prévert Blues, gdzie jego kompozycje towarzyszyły tekstom Jacquesa Préverta. Nagrał wiele albumów, z czego dwadzieścia wydanych pod jego nazwiskiem.

Nowy album Henri Texier Hope Quartet nagrany z Sébastienem Texierem, François Corne Loupem i Louisem Moutinem wydany został przez Label Bleu i zatytułowany jest „Live at l’Improviste”.

Kolejny muzyk kwartetu - Louis Moutin urodził się w Paryżu w 1961 r. Wcześnie odkrył w sobie pasję do muzyki, zwłaszcza do jazzu. Gdy miał siedem lat, zaczął się samodzielnie uczyć gry na fortepianie, jednak, jako dwudziestolatek zdecydował, że zostanie perkusistą jazzowym. Po ukończeniu studiów inżynierskich w Ecole Centrale de Lyon na Wydziale Matematyki, w wieku 24 lat, zdecydował się porzucić karierę w technologii i realizować swoje marzenia muzyczne.

W wieku 29 lat razem ze swoim bratem bliźniakiem, Francois, uznanym kontrabasistą założył pierwszy zespół jazzowy, który szybko zyskał przychylność publiczności jazzowej i branży. W efekcie tej współpracy w 1998 r. narodził się Moutin Reunion Quartet.

Aktywność i niezwykłą kreatywność zespołu potwierdza pięć wydanych albumów i ponad 400 zagranych koncertów. Występował też m.in. z Danilo Perezem, Johnem Abercrombie, Joem Lockem, Lee Konitzem, Didierem Lockwoodem, Markusem Stockhausenem, l'Ensemble Inter Contemporain czy Johnnym Griffinem.

Sébastien Texier urodził się 14 lutego 1970 r. w Paryżu. Studiował z Jacques’em Di Donato, Joem Lovano, Reggiem Workmanen oraz Lee Konitzem. Występował na wielu europejskich festiwalach, m.in. na North Sea Roterdam, w Zagrzebiu, Berlinie, Londynie, Rzymie czy Barcelonie oraz na świecie: w Kolumbii, Ekwadorze, na Kubie, w Maroku, Egipcie, Hngkongu, Japonii i na Madaskarze. W gronie artystów, z którymi współpracował, znaleźli się m.in. Didier Lockwood, Marc Ducret, Aldo Romano, Louis Sclavis, Steve Swallow, Richard Bona, Joe Lovano, Bernard Lubat.

Francois Corneloup, rocznik 1963, gra na saksofonach: barytonowym i sopranowym. Ma bardzo charakterystyczny dźwięk saksofonu, bardzo wyrazisty, atakujący. Jest samoukiem; karierę jako muzyk sesyjny rozpoczął w 1980 r. W latach 90. związał się z firmą Lubat. Uznanie krytyków i publiczności zdobył w 1998 r., kiedy ukazał się jego pierwszy album "Ogrody". Obecnie jest jednym z głównych muzyków na francuskiej scenie jazzowej.