Pokazy filmowe, wydarzenia muzyczne, warsztaty, spotkania i panele dyskusyjne znalazły się w programie PGNiG Transatlantyk Festival, który rozpoczyna się w czwartek w Łodzi. Impreza potrwa do końca czerwca.

PGNiG Transatlantyk Festival to wydarzenie poświęcone muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej. W repertuarze tegorocznej edycji znalazło się ponad 150 filmów, w tym najnowsze produkcje prezentowane niedawno w Cannes.

"Transatlantyk to wielka łódź i ta metafora będzie nam cały czas przyświecać. To jest nasz pierwszy rok w Łodzi, ale już wiemy, że los był dla nas szczęśliwy, bo chcemy wspólnie pracować z miastem" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej twórca i dyrektor festiwalu, laureat Oscara za muzykę filmową Jan A. P. Kaczmarek.

Jak mówił, impreza ma służyć miastu. Zwrócił uwagę, że koncepcja festiwalu jest bardzo prosta - z jeden strony to "festiwal branżowy, zorientowany na ludzi filmu, który buduje kariery, który wymienia doświadczenia".

"Z drugiej strony jest to ogromny festiwal społeczny, otwarty na miasto. Nie wyobrażam sobie budowania dzisiaj festiwalu tylko dla branży filmowej, bo to jest dziś ekstrawagancja. Z jednej strony chcemy pokazać najlepsze kino, zaprezentować najlepszą muzykę, a z drugiej strony, dyskutować o filmie" - wyjaśnił. Według niego, to będzie dobre, choć często trudne kino.

Zaznaczył, że projekcje filmów prezentowanych na festiwalu, odbywają się również w wielu miastach regionu łódzkiego oraz w woj. wielkopolskim.

Obecna na spotkaniu z mediami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wyraziła nadzieję, że "Transatlantyk na dłużej przycumował w mieście". Przypomniała, że Łódź była zawsze kojarzona z filmem, znana była z jednej z najsłynniejszych na świecie szkół filmowych, znana z wytwórni filmów fabularnych czy dokumentalnych. "Była trzonem, na którym opierał się polski film. Wracamy do tej tradycji, m.in. dzięki takiemu festiwalowi. Mam nadzieję, że łodzianie go pokochają" - powiedziała.

Filmem otwarcia tegorocznego Transatlantyku będzie obraz braci Jeana-Pierre'a i Luca Dardenne'ów - "Nieznajoma dziewczyna". Film ma swoją polską premierę na Transatlantyku. Z kolei w programie uroczystej gali otwierającej PGNiG Transatlantyk Festival znalazły się kompozycje filmowe m.in. Johna Williamsa, Hansa Zimmera, Ennio Morricone, czy Jana A.P. Kaczmarka.

W trakcie trwania imprezy pokazane zostaną m.in. brazylijski "Aquarius" w reż. Klebera Mendonki Filho oraz "Uczeń" w reż. - urodzonego w Singapurze - Junfenga Boo. Widzowie Transatlantyku będą mogli zobaczyć jeszcze m.in.: kameralny, amerykański dramat "Interlude City of a Dead Woman" z muzyką Kaczmarka, "Mój tata Gene Gutowski" - wzruszająca historia życia słynnego, zmarłego kilka tygodni temu, producenta filmów m.in. Romana Polańskiego czy amerykańską komedię "Bachor".

Na zakończenie festiwalu zaplanowano pokaz filmu "Ostatnie dni na pustyni" w reż. Rodrigo Garcii. Jest to wariacja na temat 40 dni pobytu Jezusa na pustyni ze zdjęciami trzykrotnego laureata Oscara Emmanuela Lubezki.

Podczas tegorocznego Transatlantyku odbędzie projekcja odrestaurowanej wersji "Podwójnego życia Weroniki" z Irene Jacob w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką. Podobnie jak w ub. latach zaprezentowane zostaną dokumenty sportowe. Swoje filmy będą mieć także fani współczesnych horrorów, thrillerów i filmów science-fiction.

Jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń festiwalu będzie pokaz filmów VR (z ang. virtual reality) "reprezentujących technologię wirtualnej rzeczywistości".

Wiele z tegorocznych festiwalowych seansów zostanie dodatkowo wzbogaconych o dyskusje po pokazach. Spotkania będą dotyczyć m.in. korelacji współczesnego kina meksykańskiego z aktualną sytuacją społeczną w tym kraju, mentalnej zmiany społeczeństwa arabskiego po Arabskiej Wiośnie, tragedii najmłodszych uchodźców wojennych, irackich podziałów etnicznych czy kultury LGBT i jej współczesnych wizerunków.

Będzie też mowa m.in. o współczesnym kryzysie migracyjnym, powszechnej dostępności broni dla społeczeństwa amerykańskiego czy coraz większych podziałach we współczesnym świecie.

W programie festiwalu znalazły się też warsztaty kaskaderskie, które odbędą się w formie planu zdjęciowego.

Na zakończenie imprezy wręczone zostaną najważniejsze nagrody festiwalu. Publiczność pozna laureatów nagrody Złotej Arki, nagrody publiczności oraz konkursów polskich filmów krótkometrażowych. Ogłoszeni zostaną też zwycięzcy konkursów kompozytorskich.

Szósta edycja PGNiG Festiwalu Transatlantyk po raz pierwszy odbędzie się w Łodzi; poprzednie organizowane były w Poznaniu. Po raz pierwszy impreza ma sponsora tytularnego - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W ub. roku w festiwalowych wydarzeniach uczestniczyło ok. 65 tys. osób.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym PGNiG Festiwalu Transatlantyk.