53 wydarzenia w Krakowie - spotkania poetyckie, warsztaty, koncerty, spektakle i promocje książek, przygotowali organizatorzy na VI edycję Krakowskiej Nocy Poezji, która odbędzie się w nocy z 11 na 12 czerwca pod hasłem "Kraków w poezji. Miasto w poezji".

Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie twórczość laureata trzeciej edycji Nagrody im. Świrszczyńskiej Książkowy Debiut Poetycki - Michała Banaszaka. Prezentacja jego nagrodzonego i nowowydanego tomiku "Piosenka o rozpadzie" odbędzie się podczas popołudniowego spotkania w Klubie pod Jaszczurami.

Tegoroczna Noc Poezji, która w poprzednich latach odbywała się jesienią, w tym roku towarzyszy trwającemu od czwartku do niedzieli 5. Festiwalowi Miłosza. Kolejnym poetyckim wydarzeniem tego weekendu w Krakowie będzie również wręczenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w konkursie organizowanym przez Fundację Wisławy Szymborskiej.

"Po raz pierwszy Krakowska Noc Poezji jest zespolona z Festiwalem Miłosza. To nowa jakość i mam nadzieję, że przyniesie ona dodatkowych rumieńców zarówno festiwalowi, jak i Nocy" – powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej obie imprezy dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Jak podkreślił, "poezję trzeba promować zawsze, trzeba to robić skutecznie i z rozmysłem po to, żeby ta, która zasługuje na zauważenie, mogła być wśród nas możliwie najpowszechniej i mogła być podziwiana". Wyraził także zadowolenie, że wśród młodych ludzi nie ustaje zainteresowanie uprawianiem poezji.

"Podobnie jak w przypadku innych Krakowskich Nocy byliśmy jeszcze bardziej imperialni: ta noc zaczyna się rano, ponieważ ciągle mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem: każda taka Noc jest za krótka" – powiedział o bogatym programie Dziedzic.

Organizatorzy przygotowali dla miłośników poezji wiele atrakcji, jak spotkania poetyckie, warsztaty, prezentacje multimedialne, małe formy teatralne, koncerty poetyckie i promocje książek.

Przypadające w 2016 roku 125. rocznica urodzin Tadeusza Peipera i 115. rocznica urodzin Juliana Przybosia będą okazją do dyskusji zarówno o roli i funkcjach poezji w życiu miasta i jego mieszkańców, jak i o nowatorstwie w sztuce poprzez pryzmat sztuk wykorzystujących słowo jako materię. Punktem wyjściowym do dialogu będzie manifest programowy Awangardy Krakowskiej "Miasto. Masa. Maszyna" sformułowany przez jej lidera – Tadeusza Peipera, opublikowany w 1922 roku na łamach "Zwrotnicy".

Najnowsze trendy w poezji przedstawi Korporacja HA!ART. Odbędą się m.in. "Warsztaty z wierszami zrozumiałymi samymi przez się" dla uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych poetyckimi eksperymentami z udziałem Guy’a Bennetta. W nawiązaniu do przekonania Tadeusza Różewicza, że "Poezja jest walką o oddech", na krakowskim Zakrzówku odbędzie się spotkanie na wolnym powietrzu "Walka o oddech", podczas którego kilkanaścioro poetów i poetek wygłosi wiersze o przyrodzie, a po nich głos zabierze publiczność. Po południu w krakowskim magistracie przy wierszach spotkają się Marcin Baran, Wojciech Bonowicz, Leszek Aleksander Moczulski, Ryszard Krynicki, Jan Polkowski.

Bezpośrednim nawiązaniem do twórczości Tadeusza Peipera będzie spektakl poetycki na Scenie Teatru Zależnego w wykonaniu i reżyserii Ziuty Zającówny pt. "Nowe usta. Teatr burmistrza marzeń niezamieszkanych", stanowiący autorski collage tekstów Peipera. Z kolei w piwnicach Księgarni Bona Książka i Kawa fraszki Jana Sztaudyngera będą czytać Anna Polony i Marek Litewka. Scenariusz przygotowały córka Jana Sztaudyngera, Anna Sztaudynger-Kaliszewiczowa oraz wnuczka Dorota Sztaudynger-Zaczek.

Plenerowo-podziemny seans inspirowany międzywojenną katastroficzną poezją awangardową zaprezentuje Teatr Mumerus (reż. Wiesław Hołdys). Będzie to wędrówka śladami tekstów do podziemnej krainy wnętrz dawnego więzienia i klasztoru (dziś Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Tytuł projektu - "Wpopszek" jest nawiązaniem do tytułu poematu futurysty Jerzego Jankowskiego "Tram wpopszek ulicy".

Wśród innych wydarzeń odbędzie się m.in. koncert pieśni do tekstów Jana Twardowskiego w wykonaniu Krzysztofa Napiórkowskiego, koncert jubileuszowy Lidii Jazgar z zespołem Galicja, koncert piosenek Andrzeja Zaryckiego do tekstów Agnieszki Grochowicz ("Oglądanie chmur"), czy koncert Jagi Wrońskiej. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej, podczas którego zaprezentowane wiersze i piosenki przeniosą publiczność w czasie i zabiorą na spacer ulicami żydowskiego Kazimierza.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl >>>