W Krakowie zainaugurowano w czwartek 5. Festiwal Miłosza. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Piesek przydrożny" i poświęcona jest problematyce podróży, emigracji, ucieczki, nomadyzmu. Temat festiwalu zaczerpnięty został z tytułu tomiku poetyckiego Czesława Miłosza.

Jak podkreślali organizatorzy festiwalu podczas czwartkowej konferencji prasowej, bogactwo i różnorodność programu tegorocznego Festiwalu Miłosza zadowolą odbiorców w każdym wieku i o najróżniejszych gustach.

"Program festiwalu odzwierciedla bogactwo i różnorodność tego późnego dzieła Miłosza +Piesek przydrożny+, utkanego z wielu fragmentów tekstów poetyckich, prozatorskich, krótkich traktatów filozoficznych. Stanowi on dla nas inspirację, by rozmawiać o drodze, wygnaniu, nomadyzmie" - powiedziała prezes Fundacji Miasto Literatury i przedstawicielka Rady Programowej Festiwalu Miłosza Olga Brzezińska. "Chcieliśmy, by ten festiwal był skierowany do bardzo szerokiego grona odbiorców. Udało nam się to dzięki współpracy z naszymi partnerami" – dodała.

"Uczestników festiwalu, takich jak Adonis, Breyten Breytenbach, Michael Ontaatje, Olga Siedakowa, Ashur Etwebi czy Stefan Hertmans, różnią nie tylko miejsca pochodzenia i języki, ale i formy literackie, w jakich przekazują swoje doświadczenia. Łączy ich jednak szczególna forma wrażliwości i refleksji o świecie, wyrażanej poprzez poezję" – podkreślali organizatorzy.

Adonis (Syria i Francja) to artysta, który ściśle łączy intensywną twórczość literacką z zaangażowaniem politycznym i działalnością na rzecz kultury arabskiej. Po raz pierwszy w Polsce ukaże się tom jego poezji, zatytułowany "Witając wiatr i drzewa" (Anagram, 2016), i będzie miał premierę na festiwalu.

Kolejny gość festiwalu - Breyten Breytenbach (RPA i Francja) - to jeden z najbardziej cenionych twórców języka afrykanerskiego - pisarz, poeta, eseista i malarz. Jego sprzeciw wobec apartheidu kosztował go wyrok więzienia i wygnanie z ojczyzny.

Z kolei Michael Ondaatje (Sri Lanka i Kanada), to laureat Nagrody Bookera za "Angielskiego pacjenta", ale przede wszystkim (co sam uznaje za istotniejszą część swojej tożsamości i dorobku) wybitny poeta, który zdobył pozycję klasyka. Specjalnie na festiwal organizatorzy przygotowali pierwszą książkową prezentację poezji Ondaatje w Polsce - "Zbieracz cynamonu" (Znak, 2016).

Utwory Stefana Hertmansa są uznawane za arcydzieła poezji holenderskiej i flamandzkiej. Polskim czytelnikom znany z bestsellerowej powieści "Wojna i terpentyna", tym razem da się poznać jako poeta dzięki pierwszemu wyborowi wierszy w języku polskim, przygotowanemu z okazji festiwalu przez wydawnictwo Marginesy (2016).

Olga Siedakowa (Rosja) to poetka i tłumaczka poezji europejskiej, laureatka Nagrody im. Władimira Sołowjowa. Dzięki przygotowywanej książce z polskimi tłumaczeniami (KEW, 2016) uczestnicy festiwalu będą mieli okazję spotkać się z kulturą rosyjską i językiem Wielimira Chlebnikowa, do którego nawiązuje pisarka.

Znamienitym zagranicznym gościem festiwalu jest też Ashur Etwebi - jeden z najbardziej znanych libijskich literatów, organizator życia kulturalnego w Libii po upadku reżimu Muammara Kadafiego oraz współorganizator festiwali literackich. Etwebi przebywa obecnie w Trondheim w ramach programu ICORN (którego częścią jest także Kraków), stworzonego z myślą o pisarzach prześladowanych w kraju swojego pochodzenia.

Z polskich twórców dołączą do nich m.in. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Agnieszka Mirahina, Piotr Matywiecki, Joanna Roszak czy Jerzy Kronhold.

W otwartej formule festiwalu znalazły się także: wystawa poświęcona poetce Zuzannie Ginczance "Tylko szczęście jest prawdziwym życiem"; koncert Soyka and Cracow Singers "Shakespeare a capella" i widowisko "Jazzformance", łączące twórczość Witolda Wirpszy z muzyką jazzową i warsztaty krytyki poetyckiej i translatorskie dla studentów. Zaprezentowane zostaną także filmy dokumentalne o Wisławie Szymborskiej i Ryszardzie Krynickim. Festiwal potrwa do niedzieli 12 czerwca.

Równolegle z Festiwalem Miłosza odbędzie się także VI Krakowska Noc Poezji i uroczystość wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Już po raz drugi festiwalowi towarzyszy krakowska odsłona Festiwalu Literatury dla dzieci. Dla najmłodszych czytelników przygotowano m.in. spotkania autorskie, spektakle, warsztaty plastyczne.

Od ubiegłego roku festiwal odbywa się co roku, a nie jak wcześniej - co dwa. Zdecydowała o tym waga, jaką miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Miasto Literatury oraz Instytut Książki przywiązują do poetyckiej tożsamości Miasta Literatury UNESCO.

Festiwal organizowany jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Miasto Literatury. Partnerem festiwalu jest m.in. Fundacja Wisławy Szymborskiej. Szczegółowy program jest dostępny na stronie: miloszfestival.pl >>>