Spotkania z autorami i ludźmi świata kultury w Salonie Literackim, wystawy oraz panele dyskusyjne złożą się na program Festiwalu Pięknej Książki, który towarzyszy 10. edycji Bieszczadzkiego Lata z Książką. Festiwal odbędzie się w weekend w Rzeszowie.

Tegoroczne Bieszczadzkie Lato z Książką objęło swoim zasięgiem nie tylko stolicę regionu, ale także Lesko i Sanok. Lato ma formę kiermaszu, podczas którego z czytelnikami spotykają się pisarze, artyści, dziennikarze, wydawcy.

W tym roku, w ramach Lata w Rzeszowie odbędzie się Festiwal Pięknej Książki, organizowany przez Targi w Krakowie.

„Intencją przyświecającą organizacji Bieszczadzkiego Lata z Książką jest chęć zaproponowania mieszkańcom z południa kraju wartościowej formy spotkania z książką. Ogromne zainteresowanie tym wydarzeniem zachęciło organizatorów do rozszerzenia jego formuły o dwudniowe targi, czyli Festiwal Pięknej Książki” – poinformował rzecznik Targów w Krakowie Paweł Czyż.

Reklama

W programie Festiwalu Pięknej Książki, który odbywać się będzie w sobotę i niedzielę w rzeszowskim Millenium Hall znajdą się spotkania z autorami książek, w tym Hanną Bakułą, która opowie o swoich książkach: „Świat Hani Bani” i „Jak być ogierem do końca życia”, Magdaleną Zimmy-Louis, która opowie o Armenii i Rzeszowie lat 80-tych, Katarzyną Lengren, Kamilem Sipowiczem, Markiem Dutkiewiczem, czy Witoldem Vargasem, który opowie o magicznym świecie słowiańskich wierzeń i baśni.

Reklama

Będzie można także wziąć udział w różnych debatach, np. „Debacie tytanów inteligencji, finezji językowej i dowcipu” z udziałem prof. Jerzego Bralczyka i znanego dziennikarza, publicysty Michała Ogórka, która – zdaniem Czyża – zapowiada się „tajemniczo i intrygująco”.

Będzie też można porozmawiać o języku w czasie debaty „Słowa które dzielą, słowa które łączą”, z udziałem prof. Bralczyka, Franciszka Ziejki, Eustachego Rylskiego oraz prof. Kazimierza Ożoga.

Uczestnicy Festiwalu będą się mogli dowiedzieć także jak się projektuje książki, o czym opowiedzą projektanci w panelu „Piękna Książka. Jak się ją projektuje”. Uzupełnieniem będzie prezentacja studentów warszawskiego ASP pod hasłem „Chcemy tworzyć piękne książki”. Ponadto o kuchni dalmatyńskiej opowie Robert Makłowicz.

W programie imprezy znajdą się jeszcze wystawy Plakatu Teatralnego, książki artystycznej i plakatów Rafała Olbińskiego, połączona ze spotkaniem z tym artystą. Będzie też wspólne czytanie książek, zabawy dla dzieci, konkursy plastyczne.

Zostaną też ogłoszone wyniki I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie: „Zaloguj się na kresach”, który został zorganizowany przez pisarkę pochodzącą z Rzeszowa, Magdalenę Zimny-Louis. Jury oceniało ponad 200 opowiadań o tematyce kresowej, które napłynęły z całej Polski. Autor najlepszej pracy otrzyma 5 tys. zł nagrody.

Czyż dodał, że w czasie Festiwalu swoją ofertę zaprezentuje 38 wydawców. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

Bieszczadzkie Lato z Książką organizowane jest przez wydawnictwo Bosz.