Francuski fotograf David Fathi został zdobywcą Grand Prix 15. edycji Fotofestiwalu, który rozpoczął się w czwartek w Łodzi. Za Fotograficzną Publikację Roku 2016 uznano książkę Pawła Szypulskiego "Pozdrowienia z Auschwitz".

Organizowany w Łodzi od 2001 r. Fotofestiwal jest wydarzeniem poświęconym sztuce fotografii, różnym jej formom i metodom eksponowania. W ramach jubileuszowej edycji pod hasłem "Hit the road" (przetłumaczonym przez organizatorów jako "Fotografowie w drodze") zaplanowano około stu wydarzeń – wystaw, warsztatów, spotkań z twórcami i projekcji. Pierwszym było ogłoszenie wyników Grand Prix oraz wernisaż wystawy dziesięciu finalistów.

Jak poinformowała rzeczniczka Fotofestiwalu Justyna Kociszewska, na tegoroczny konkurs zgłoszono kilkaset projektów z kilkudziesięciu krajów. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem dyr. artystycznej Fotofestiwalu Alison Nordstroem nagrodę główną przyznało francuskiemu fotografowi Davidovi Fathi.

Jego projekt "Wolfgang" to cykl zdjęć, których "duchowym" bohaterem jest jeden z twórców fizyki kwantowej Wolfgang Ernst Pauli. Fathi cytuje wspomnienia kolegów fizyka, którzy mówili o "efekcie Pauliego"; podobno, gdy wchodził do sali, psuły się urządzenia, a doświadczenia nie wychodziły.

Niedawno Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) opublikowała archiwum ze zdjęciami dokumentującymi badania naukowe prowadzone na przestrzeni 30 lat. Zdaniem Fathiego mimo że Pauli zmarł, zanim zaczęto archiwizować fotografie, jego obecność da się na nich wyczuć, np. gdy patrzy się na popiersie, portret, tablicę i książkę.

Spośród 6o nadesłanych publikacji fotograficznych jury za najlepszą w 2016 r. uznało "Pozdrowienia z Auschwitz" Pawła Szypulskiego.

W uzasadnieniu werdyktu napisano, że jest to publikacja wyjątkowa i unikalna na wielu poziomach. "Wnosi niesłychanie ważny, wypracowany i przenikliwy głos do międzynarodowej debaty historycznej. Jest uniwersalna, ponadnarodowa i odważna, przełamuje stereotypy. Podejmuje temat z pogranicza socjologii, turystyki, historii, antropologii, wnosząc do każdej z tych dziedzin nowy rys, niedostrzeżony dotąd. Jest przy tej wzniosłości niezwykle +codzienna+, bezpośrednia i bezpretensjonalna" - podkreśliło jury.

Organizatorami Fotofestiwalu są Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń. Większość jego wydarzeń odbywa się w postindustrialnych wnętrzach Art_Inkubatora i OFF Piotrkowskiej w Łodzi.