Ponad 100 straganów, pokazy wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych, koncerty i widowiska artystyczne nawiązujące do tradycji „Nocy Kupały” złożą się na rozpoczynający się w sobotę w Poznaniu 41. Jarmark Świętojański.

„Będzie można kupić rękodzieło, obrazy. Nie zabraknie także oferty kulinarnej z Polski i tej sprowadzanej z najdalszych zakątków Europy i świata. Ulica Wroniecka zapełni się natomiast numizmatykami, osobami handlującymi starociami, czyli tym z czego słynie coroczny jarmark na płycie Starego Rynku” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej prezes spółki „Targowiska” Iwona Rafińska.

Jak dodała, tegoroczna edycja jarmarku w dużej mierze poświęcona będzie pokazom wyrobów rękodzielników i rzemieślników. Obecna na konferencji Bogumiła Frąckowiak z poznańskiej Izby Rzemieślniczej zaznaczyła, że tego typu pokazy to niezwykle ciekawe widowisko, które może być także inspiracją do spróbowania swoich własnych sił np. w wikliniarstwie.

„Na jarmarku będą zarówno rzemieślnicy, jak i artyści, którzy będą nie tylko prezentować swoje wyroby, jak hafty artystyczne, rzeźby, wyroby ze skóry czy biżuterię. Będą starali się zachęcić szczególnie młode osoby do zainteresowania się tymi umierającymi, ginącymi zawodami rzemieślniczymi i może zachęcić młodzież do wyboru ciekawej drogi życiowej i zawodowej” – podkreśliła Frąckowiak.

Poza pokazami unikatowych zawodów, organizatorzy przygotowali w tym roku szeroką ofertę wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Poza koncertami, na Starym Rynku odbywać się będą spektakle oraz występy taneczne.

Najmłodszych poznaniaków organizatorzy zaproszą m.in. do wzięcia udziału w akcji „Bajkowy Rynek – Poznań czyta dzieciom”. Wśród gości, którzy będą czytać baśnie i opowiastki najmłodszym będzie m.in. były piłkarz Lecha Poznań Piotr Reiss, aktor Teatru Nowego w Poznaniu Paweł Binkowski, wokalistka Kasia Wilk oraz posłanka do Parlamentu Europejskiego Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Jak podkreśliła Anna Dorna z fundacji "Flow ART", organizatorzy zadbali w tym roku także o wyjątkową aranżację Starego Rynku. Jak mówiła, ozdobienie ratusza flagami to powrót do tradycji sprzed lat, kiedy to Jarmark Świętojański zdobiły chorągwie z herbem miasta i symbolami cechów rzemieślniczych.

„Pojawi się także instalacja stworzona z sześcianów i okalana drzewkami o nazwie +Świętojańska strefa relaksu+. Będzie to miejsce odpoczynku i relaksu dla wszystkich odwiedzających, będące jednocześnie nowoczesną i nowatorską interpretacją Ogrodu Świętojańskiego” – mówiła Dorna.

„Podczas jarmarku można będzie obejrzeć także dwa widowiska mocno związane z Nocą Kupały; widowisko Zespołu Pieśni i Tańca +Łany+ oraz widowisko w wykonaniu artystów i akrobatów pt. +Żywioły Świętojańskie+” – dodała.

Przez pierwszy weekend jarmarku odwiedzający będą mogli obejrzeć ponadto życie codzienne w Osadzie Wczesnośredniowiecznej przygotowanej przez Drużynę Wojów Grodu Wałcz.

41. Jarmark Świętojański potrwa do niedzieli 26 czerwca.