Utwory poświęcone Czerwcowi ’56 w wykonaniu zespołu De Press zabrzmią 26 czerwca w hali Zakładów Cegielskiego w Poznaniu podczas koncertu z okazji 60. rocznicy wydarzeń z 1956 roku. Stworzone w ramach przedsięwzięcia piosenki trafią też na płyty.

60 lat temu, 28 czerwca 1956 roku, robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko.

Projekt upamiętnienia tamtych wydarzeń poprzez koncert i wydawnictwa jest dziełem Radia Merkury - Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu.

„Chcieliśmy w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać to, co się wydarzyło 60 lat temu, zarówno młodszemu, jak i starszemu pokoleniu. Najlepszym, według nas, sposobem jest muzyka zespołu który, jak De Press, łączy pokolenia" - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes Radia Merkury Filip Rdesiński.

Koncert odbędzie się 26 czerwca w hali nr 7 Zakładów HCP. Na koncert złożą się utwory stworzone specjalnie przy okazji przygotowywanego projektu. Teksty utworów to zarówno dzieła świadków i uczestników Czerwca, jak i słowa pisane współcześnie, inspirowane wspomnieniami świadków tamtych zdarzeń. Jak zapowiedziano na konferencji, w trakcie koncertu zaprezentowane będą też multimedialne wizualizacje wzbogacone o komentarze historyczne.

Projekt promuje piosenka „Rozstrzelano moje serce" z tekstem Kazimiery Iłłakowiczówny i muzyką Andrzeja Dziubka. Telewizja Polska wyprodukuje klip do tego utworu.

„To jest dobry moment, by robić takie rzeczy, dlatego tak szybko zdecydowaliśmy się na ten projekt, tuż po naszych doświadczeniach z płytą +Myśmy rebelianci. Piosenki żołnierzy wyklętych+. Nasza robota ma sens; nie tylko gramy folka góralskiego i bawimy się na scenie, ale niesiemy też te treści, które są dla nas, Polaków bardzo ważne" - powiedział na konferencji prasowej Dariusz Budkiewicz z De Press.

Koncert będzie rejestrowany i transmitowany przez Telewizję Polską. Organizatorów wspiera Instytut Pamięci Narodowej.

W ramach przedsięwzięcia, za dwa tygodnie wydana zostanie płyta z czterema utworami. Planowany nakład to ok. 120 tys. egzemplarzy. Płyta będzie kolportowana m.in. jako dodatek do jednego z tygodników. W październiku 2016 planowane jest wydanie płyty długogrającej z kilkunastoma utworami przygotowanymi w ramach projektu.

Prezes radia zapowiedział, że będzie zabiegał, by stworzone w ramach jubileuszowego przedsięwzięcia utwory pojawiały się w Polskim Radiu - zarówno na antenach ogólnopolskich, jak i regionalnych.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina podjęli strajk generalny, zorganizowali też masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. Według badań IPN zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano.