Ponad 30 okładek płytowych zaprojektowanych przez Andy'ego Warhola od czwartku będzie można oglądać na wystawie czasowej w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Nie zabraknie na niej "warholowskich" ikon np. okładki z bananem z płyty zespołu The Velvet Underground.
Reklama

Zdaniem kuratora wystawy, radiowego dziennikarza muzycznego i kolekcjonera Piotra Metza, tworzenie okładek przez Warhola to wciąż najmniej znany wycinek twórczości tego kontrowersyjnego prekursora pop-artu.

"Gdyby popatrzeć w kalendarium - pierwsze komercyjne prace Warhola to okładki płytowe, które tworzył praktycznie do końca życia. A po jego śmierci nadal ukazują się okładki z jego grafikami. Jedna z nich specjalnie zaprojektowana przez Warhola dla MTV, ujrzała światło dzienne kiedy artysta już nie żył" - podkreślił.

Warhol zaprojektował łącznie ponad 50 okładek (o dokładną ich liczbę wciąż trwają spory). Metz wyliczył, że wśród nich są m.in. projekty do płyt jazzowych czy muzyki klasycznej; uznane za ikony np. okładki do płyt zespołów The Velvet Underground i The Rolling Stones, a także szereg portretów największych gwiazd takich jak Paul Anka, Diana Ross czy Aretha Franklin - wykonanych w charakterystycznym "warholowskim" stylu.

Na wystawie w Częstochowie będzie można obejrzeć zarówno wczesne prace Warhola z lat 50., jak i te późniejsze z lat 80. XX w. Nie zabraknie też ikon m.in. okładki z bananem z płyty zespołu The Velvet Underground czy okładki z prawdziwym zamkiem błyskawicznym wszytym w zdjęcie pary dżinsów na płycie "Sticky Fingers" zespołu The Rolling Stones.

Reklama

Co ciekawe, związki Warhola z muzykami to w ocenie Metza "coś więcej niż tylko zamówienie na okładkę". "To ścisły związek artystyczny. W przypadku The Velvet Underground był kimś w rodzaju ojca duchowego zespołu, opiekuna, inspiratora, mentora - można powiedzieć wręcz, że okładka tej płyty jest równie ważna, jak to, co jest w środku - muzyka" - wyjaśnił kurator.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę wieczorem, a całość dostępna będzie dla zwiedzających od czwartku do 10 lipca.

Dyrektor częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki Anna Paleczek-Szumlas podkreśliła, że przy specjalnych stanowiskach, przygotowanych przez Macieja Grabałowskiego, zainteresowani będą też mogli posłuchać utworów z płyt, do których okładki zostaną zaprezentowane. "Specjalny dobór muzyki kultowych wykonawców z pewnością uatrakcyjni zwiedzanie ekspozycji" - dodała dyrektor.

Kurator wystawy dodał też, że jej nazwa "33 1/3" - choć kiedyś raczej oczywista, dziś już nieco tajemnicza - odnosi się do tempa obrotów płyty długogrającej na minutę i nawiązuje do muzycznego charakteru ekspozycji.

Andy Warhol (1928-1987) to kontrowersyjny prekursor pop-artu, który od samego początku swojej wielkiej kariery artystycznej dla jednych był wizjonerem i geniuszem, dla innych kuglarzem i oszustem.

Artysta prezentował jako temat dzieła sztuki przedmioty codziennego użytku m.in. puszkę zupy pomidorowej Campbell czy puszkę coca-coli, a także portrety sławnych osób świata popkultury m.in. Marilyn Monroe, Elvisa Presleya, Elizabeth Taylor, Marlona Brando i Muhammada Alego.