W tym roku do Warszawy zawitają między innymi: Die Etage MyMime i Family Floz z Niemiec oraz Compagnie Hippocampe i Compagnie Mangano Massip z Francji. Polskę będą reprezentować legendarny Wrocławski Teatr Pantomimy, Warszawskie Centrum Pantomimy i Scen Plastyczna KUL Leszka Mądzika.
O spektaklach
„2 DARK TALE” - Die Etage School of Performing Arts - Niemcy / 10 czerwca godz. 18:00, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Z inspiracji dwoma dziełami Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnią i karą” oraz „Graczem” powstał spektakl, który opowiada o godności, moralności i miłości. Stawką w niebezpiecznej grze, gdzie role i punkty widzenia obracają̨ się jak w ruletce, jest także życie. Przedstawienie prezentowane w ramach projektu „Festiwal My Mime”.
„INFINTA” - Familie Flöz - Niemcy / 10 czerwca godz. 20:00, Scena im. Gustawa Holoubka - otwarcie Festiwalu
Twórcy spektaklu „Infinita” w mozaice dynamicznie następujących po sobie scen, opowiadają o nieuniknionym losie istoty ludzkiej: od narodzin do śmierci. Główną rolę gra tu życie jako twórcza siła, która pozwala nam odnosić triumfy i porażki. Familie Flöz to międzynarodowa grupa twórców teatralnych - aktorów, muzyków, tancerzy i reżyserów z dziesięciu krajów.
„ETIUDY”/„SHAME”- Hamu Academy of Performing Arts in Prague - Czechy / 11 czerwca godz. 17:00, Scena Przodownik
„Etiudy” to cykl krótkich komicznych i poetyckich etiud przygotowanych przez studentów pantomimy pod artystyczną opieką Radima Vizváry i Adama Halaša. „Shame” to refleksja nad wstydem rozumianym jako reakcja na zły uczynek lub pogwałcenie norm czy zasad. Przedstawienie prezentowane w ramach projektu „Festiwal My Mime.
„LES AIMANTS - Compagnie Mangano-Massip – Francja / 11 czerwca godz. 20:00, Scena na Woli
Duet Mangano-Massip opowiada historię związku, w którym nie ma porozumienia i dialogu. Cisza i brak komunikacji prowadzą do końca miłości. Gęste i niemal wyczuwalne cierpienie przenika przestrzeń́ i daje się̨ odczuć́ wraz z każdym, nawet najmniejszym ruchem każdej z postaci. A nawet najmniejszy czuły gest daje nadzieję na odbudowanie relacji, jest jak powiew świeżego powietrza.
„WIECZÓR ETIUD”- Warszawskie Centrum Pantomimy-Polska / 12 czerwca godz. 17:00, Scena Przodownik
Przedstawienie zbudowane jest z etiud osób uczących się w Warszawskim Centrum Pantomimy pod opieką Bartłomieja Ostapczuka. Przedstawienie prezentowane w ramach projektu „Festiwal My Mime”
„LES COLLECTIONNEURS” - Compagnie Hippocampe - Francja / 12 czerwca godz. 20:00 Scena na Woli
Z pomocą postaci kolekcjonera, Josepha Lewisa, twórcy skłaniają nas do zastanowienia się̨ nad mnogością i różnorodnością ludzkich tożsamości, która nie tylko ogólnie charakteryzuje otaczającą nas rzeczywistość, ale bezpośrednio dotyka każdego człowieka. Inspiracją spektaklu są̨ postaci zanurzone w onirycznym świecie, gdzie nie można odróżnić prawdy od fałszu.
WIECZÓR HISTORII PANTOMIMY - Sara Mangano i Pierre-Ives Massip -Francja / 13 czerwca godz. 16:00 Scena Przodownik
W tym roku po raz drugi przybliżymy Państwu sylwetki najważniejszych twórców teatru pantomimy. Rozmowy z twórcami, zostaną zilustrowane fragmentami spektakli oraz pokazami w wykonaniu prowadzących. Tegoroczni goście: Sara Mangano i Pierre-Yves Massip z Francji w swym nauczaniu opierają się na zrozumieniu i wykorzystaniu trzech głównych szkół mimu: Marcela Marceau, Etienne’a Decroux i Jacques’a Lecoqa.
WIECZÓR WSPÓŁCZESNEJ PANTOMIMY - skład międzynarodowy / 16 czerwca godz. 19:00
Wieczór pomyślany jako konfrontacja technik, stylów i form ukaże bogactwo i różnorodność współczesnej sztuki teatru pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostają̨ zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy prezentują̨ charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne.
„LUSTRO” Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika - Polska / 18 czerwca godz. 18:00, 20:00
„Lustro” to więcej niż nieme odbicie. To potrzeba zajrzenia do własnego wnętrza w sferę̨ emocji, wrażliwości utrwalających silnie piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Brunona Schulza.
„BACHANTKI” Wrocławski Teatr Pantomimy - Polska / 19 czerwca godz. 19:00, Scena na Woli
Twórcy spektaklu inspirują się przedstawieniem „Przyjeżdżam jutro” Henryka Tomaszewskiego – „collage’u” obrazów pantomimicznych inspirowanych „Bachantkami” Eurypidesa i „Theoremą” Piera Paola Pasoliniego. Opowiadają m.in. o rozdarciu człowieka, którego istnienie to balansowanie na cienkiej linie, rozciągniętej między twardą rzeczywistością a kruchością świata marzeń.
Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego