Znamy już werdykty jury tegorocznego 69. Festiwalu Filmowego w Cannes. Złotą Palmę otrzymał film "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha. Z kolei Grand Prix powędrowała w ręce Xaviera Dolana za produkcję "It’s Only The End Of The World". Dwie nagrody (dla najlepszego aktora i za scenariusz) przyznano francusko-irańskiemu dramatowi "Forushande".

Oto pełna listów nagrodzonych:

Złota Palma: "I, Daniel Blake" reż. Ken Loach

Głównym bohaterem filmu jest tytułowy Daniel Blake, czyli 59-letni stolarz. Wskutek choroby Daniel stał się niesamodzielny i niepełnosprawny. By poradzić sobie w nowej sytuacji, zmaga się z biurokratyczną machiną procedur, które musi przejść by otrzymać świadczenia i pomoc państwową. W trakcie swoich bojów o wsparcie spotyka Katie, samotną matkę, która dla uniknięcia bezdomności musi porzucić rodzinne strony i przeprowadzić się setki kilometrów do mieszkania socjalnego.

Grand Prix: "It’s Only The End Of The World" reż. Xavier Dolan

Louis, śmiertelnie chory pisarz, powraca do domu po 12 latach nieobecności, by ogłosić swoją nadchodzącą śmierć rodzinie. Spotkanie okazuje się pełne wątpliwości i napięć.

Nagroda jury: "American Honey" reż. Andrea Arnold

Nie mająca nic do stracenia nastolatka postanawia dołączyć do grupy zajmującej się sprzedażą magazynu podróżniczego. Eskapada okazuje się pasmem ostrego imprezowania, seksu i łamania prawa.

Najlepszy aktor: Shahab Hosseini w filmie "Forushande"

Emad wraz z żoną Raną prowadzą zwyczajne małżeńskie życie. Nagle jednak pewne wydarzenie rujnuję sielankę i rozpoczyna powolny rozkład ich pożycia.

Najlepsza aktorka: Jaclyn Jose w filmie "Ma’Rosa"

Rosa i jej mąż Nestor mają czworo dzieci. By się utrzymać prowadzą mały sklepik. Jednak dochody z rodzinnego biznesu nie wystarczają na pokrycie wszystkich potrzeb. Małżonkowie decydują się na dodatkową, nielegalną sprzedaż narkotyków - co kończy się aresztowaniem przez policję. Funkcjonariusze są skorzy zwolnić małżeństwo za łapówkę, na którą nie stać Rosy i Nestora. Pomysł na wydobycie rodziców z więzienia mają za to ich dzieci.

Reżyseria: ex aequo Cristian Mungiu - "Bacalaureat" I Olivier Assayas - "Personal Shopper"

Scenariusz: Asghar Farhadi - "Forushande"