154 fotografie nagrodzone w 59. edycji World Press Photo można będzie zobaczyć od środy w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Poznań od lat miejscem, gdzie odbywa się polska premiera wystawy. Rokrocznie ekspozycję ogląda w Poznaniu kilkanaście tysięcy widzów.

Wśród fotografii prezentowanych w CK Zamek znajdzie się także fotografia laureata tegorocznej edycji konkursu Warrena Richardsona, zatytułowana „Nadzieja Nowego Życia”. Zdjęcie zostało nagrodzone także pierwszym miejscem w kategorii Wydarzenia.

Jak przekazała PAP rzeczniczka prasowa CK Zamek Martyna Łokuciejewska – „tytuł Zdjęcia Roku World Press Photo jest wyróżnieniem dla fotografa, którego wizualna kreatywność i umiejętności stworzyły obraz, przedstawiający zdarzenie o ogromnym, dziennikarskim znaczeniu”.

„Zdjęcie wykonane zostało 28 sierpnia 2015 roku. Przedstawia mężczyznę przekazującego dziecko przez zasieki na granicy serbsko-węgierskiej w Röszke. Mężczyzna i dziecko byli wśród grupy imigrantów, którzy starali się dostać na teren Węgier, nim granica zostanie szczelnie zamknięta ogrodzeniem” - powiedziała Łokuciejewska.

Dodała, że fotografia "znakomicie podsumowuje ubiegły rok, jako czas dramatu migrantów, ludzi pozbawionych swoich domów i dotychczasowego życia”.

Członek jury Vaughn Wallace z Al Jazeera America określił zwycięskie zdjęcie jako "wizualnie niewiarygodnie mocne, ale także bardzo zniuansowane". "Zmusza ono do zatrzymania się i zwrócenia uwagi na twarz człowieka i dziecko. Widać ostrość drutu i ręce wyciągające się z ciemności" - ocenił Wallace.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek wieczorem. Dla zwiedzających ekspozycja złożona z fotografii ilustrujących 2015 rok dostępna będzie od środy do 21 maja w CK Zamek.

Wystawie towarzyszyć będzie program oprowadzań m.in. w towarzystwie uznanego poznańskiego fotoreportera Łukasza Cynalewskiego, przygotowany specjalnie z myślą o młodzieży i dorosłych.

Na World Press Photo prawie 83 tys. zdjęć zgłosiło 5 775 fotografów ze 128 krajów. Zwycięskie fotografie w ośmiu kategoriach wybierało przez dwa tygodnie 18-osobowe jury. Łącznie wyróżniono dokonania 41 fotografów z 21 krajów.