Deborah J. Carter, China Moses, Chico Freeman wezmą m.in. udział w wiosennej edycji Festiwalu Era Jazzu. Koncerty galowe, klubowe, projekty specjalne tworzą program imprezy, która trwać będzie od 13 do18 kwietnia w Poznaniu.

"Koncerty obejmują nie tylko prezentacje autorskie zaproszonych gwiazd, ale także projekty specjalne, realizowane wyłącznie przez Erę Jazzu: udział światowej gwiazdy w zespole poznańskich muzyków, specjalnie przygotowany projekt +komedowski+ oraz koncert laureata tegorocznej nagrody Ery Jazzu" - powiedział PAP Dionizy Piątkowski, dyrektor Ery Jazzu.

Gwiazdą festiwalu jest wokalistka China Moses gwiazda jazzu i muzyki soul. Moses jest także modelką, aktorką, prezenterką francuskiej MTV, ambasadorką Dobrej Woli UNICEF i charytatywnych akcji AIDS Solidarity. I co ważne dla jej kariery artystycznej jest ona córką znakomitej wokalistki Dee Dee Bridgewater i słynnego reżysera Gilberta Mosesa.

W nowym albumie "Crazy Blues" artystka nawiązuje do sztuki wielkich wokalistek od Dinah Washington po Mamie Smith, Helen Humes, Esther Phillips, Niny Simone, a nawet Janis Joplin i Donnę Summer. Do tego albumu nawiązuje program "Tribut to Crazy Blues", który przedstawi w finale festiwalu 18 kwietnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Wieczór jazzu, bluesa i funky przedstawi James "Blood" Ulmer - legenda jazzowej gitary. Ulmer jest przykładem współgrania osobowości awangardzisty oraz muzyka - tradycjonalisty.

Z kolei Anthony Strong to wrażliwy pianista i swingujący wokalista. "Bawiąc się jazzowym standardem potrafi wydobyć z niego współczesne, przebojowe brzmienie. Stąd jego wokalistyka bliższa jest modnym gwiazdom pop-jazzu niż legendarnym wokalistom ery swingu" - zauważa Piątkowski.

"Portishead Jazz" zagra kwartet Get The Blessing - muzycy z kultowych grup Radiohead oraz Portishead. Połączenie trip-hopu, elektroniki i jazzowej improwizacji, zaskakujących fraz i brzmień to oczywiste nawiązane do stylistyki Portishead, ale także zagłębienie się w synorystyce ostatnich nagrań Milesa Davisa. Mieszając hip-hopowe brzmienie z jazzem, elektroniką, acid-housem, a nawet elementami muzyki klasycznej wypracowali swój niepowtarzalny styl.

Kolejna wielka postać festiwalu to amerykańska wokalistka Deborah J. Carter. Przedstawi (17 kwietnia) program "Diggin' The Duke" - ukłon w stronę muzyki innowatora jazzu – Duke'a Ellingona. "Deborah J. Carter śpiewa całą sobą - charakteryzuje styl artystki Piątkowski. - Jest przy tym bardzo autentyczna, jako wokalistka. Nie wymyśla zaskakujących fraz czy karkołomnych improwizacji, bawi się za to muzyczną materią. Kompozycje stają się rozkołysanym przebojem, jakąś magią swingu i dobrej zabawy".

Era Jazzu proponuje też także kilka projektów specjalnych. Najważniejszy to koncert Chico Freemana wraz z poznańskimi muzykami (Damian Kostka, Jacek Szwaj, Mateusz Brzostowski). Amerykański saksofonista należy do wybitnych instrumentalistów nowoczesnego jazzu. Pochodzi ze słynnego "klanu Freemanów" – rodzinnej elity chicagowskiego jazzu. "W stylu Chico Freemana interesująco splata się tradycja post-coltrane'owska z charakterystycznymi dla niej długimi, rozpędzonymi frazami, z chropawością i surową ekspresją rhythm and bluesa" - zaznaczają organizatorzy.

Projekt "Komeda Variations" przygotował trębacz Maciej Fortuna oraz pianista Krzysztof Dys. Koncert "Komeda Variations" przygotowano w 85. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy jako hołd Ery Jazzu dla wybitnego poznaniaka.

"Muzyka, jaką tworzą Maciej Fortuna i Krzysztof Dys jest niezwykle komunikatywna. To właśnie szczerość artystycznego przekazu ma decydujący wpływ na odbiór ich muzyki, na postrzeganie tego, co w jazzie najistotniejsze: bawienia się frazą, improwizacją, muzycznym dialogiem i subtelną melodyką kompozycji Komedy" - przedstawia projekt Piątkowski.

W ciągu osiemnastu lat cykl koncertowy Era Jazzu stał się znaczącym przedsięwzięciem kulturalnym. Impreza już na dobre powróciła do Poznania. Uroku festiwalowi dodają miejsca koncertów: jazzowy klub Blue Note, artystyczny Piano Bar, prestiżowy CK Zamek oraz Teatr Wielki.

"Staram się konstruować imprezę inną niż wszystkie. Era Jazzu z ogromnym dorobkiem koncertowym zaprezentowała dotąd wielu największych innowatorów jazzu i gwiazdy tej muzyki. Naszym pomysłem jest teraz pokazywanie tego, co najważniejszego dzieje się w jazzowym świecie i prezentowanie artystów, którzy nieczęsto pojawiają się na naszych estradach lub pokazujemy ich po raz pierwszy" - powiedział PAP Dionizy Piątkowski.

Era Jazzu Aquanet Jazz Festiwal odbywać się będzie od 13 do 18 kwietnia w Poznaniu.