Polska muzyka coraz śmielej wychodzi w świat. Brytyjskie i amerykańskie media nie szczędzą pochwał naszym wykonawcom. Na razie tym niszowym
Cały album jest spektakularną solową wypowiedzią artysty i kolejnym wydarzeniem płynącym z Polski”, „na tej płycie jest coś, czego wielu współczesnym rockowym albumom bardzo brakuje”, „to szerokie stylistycznie i głębokie arcydzieło, którego każdą minutę warto chłonąć”, „są jednym z najlepszych zespołów we współczesnym rockowym biznesie”, „z niecierpliwością czekamy na nową epkę jednej z naszych ulubionych artystek” – to przykładowe cytaty z opinii zachodniej prasy o kilku artystach znad Wisły. Niszowi twórcy sami docierają do zachodnich mediów i słuchaczy, i coraz częściej robią to z powodzeniem. Cenione muzyczne autorytety zachwycają się m.in. takimi projektami i artystami jak Stara Rzeka Kuby Ziołka, Trupa Trupa, Zamilska, Kinsky, Raphael Roginski czy Wacław Zimpel.
Niemal równo rok temu w „Kulturze” pisałem o zagranicznych sukcesach polskich zespołów z jazzowego i metalowego kręgu. Za wieloma z nich kryje się prosta zasada DIY, czyli „do it yourself”. Aktualna jest też dziś. Obok wsparcia chociażby Instytutu Adama Mickiewicza, który m.in. pomaga polskim wykonawcom w eskapadach na zachodnie festiwale showcase’owe, sukces za granicą zespół najczęściej wypracowuje sobie sam. Mówi o tym Grzegorz Kwiatkowski z docenionego w różnych miejscach globu trójmiejskiego zespołu Trupa Trupa: „Na razie sami odkrywamy ścieżki dotarcia do zachodnich mediów i odbiorców, prowadząc działania dwutorowo, u nas oraz za granicą. Nasza zagraniczna przygoda zaczęła się od płyty »++«, wydanej w 2013 roku. Sami zainteresowaliśmy nią kilka brytyjskich mediów, w tym autora kultowego bloga muzycznego 20JazzFunkGreats.com Davida McNamee. Jest on jednocześnie szefem wytwórni Blue Tapes i w niej postanowił wypuścić nasz kolejny materiał »Headache«.